18 Ιουν 2018

Το VAR έδωσε τη νίκη στη Σουηδία

Ο VAR μίλησε για ακόμη μια φορά σε αυτό το Μουντιάλ. Η Σουηδία επικράτησε της Νοτίου Κορέας με 1-0 χάρις σε πέναλτι που δόθηκε μετά από τη χρήση του video κι έτσι πήρε τρεις πολύτιμους βαθμούς. Στο 6ο λεπτό η κεφαλιά του Κιμ Σιν Γουκ πέρασε μόλις έξω ενώ η Σουηδία στο πρώτο 20λεπτο είχε μεν μια φλύαρη υπεροχή αλλά δεν μπορούσε να απειλήσει τον Τσο Χιουν Γου. Ακριβώς στο 20’ η Σουηδία άγγιξε το γκολ καθώς μετά από κόντρες ο Μπεργκ βρέθηκε μονός με τον Νοτιοκορεάτη κίπερ,
πλάσαρε αλλά ο Τσο του είπε όχι εντυπωσιακά και  από το κόρνερ ο Γιάνσον πήρε την κεφαλιά αλλά έστειλε την μπάλα μόλις άουτ. στο 42’ ο Μπετκ έχασε ακόμη μια ευκαιρία καθώς από πλάγια θέση πλάσαρε παράλληλα με το τέρμα και στο 45+2’ η καρφωτή κεφαλιά του Κλάεσον πέρασε ελάχιστα έξω. Στο 49’ οι Σουηδοί έφυγα όμορφα στην κόντρα αλλά ο Φόρζμπεργκ σούταρε άστοχα, ενώ στο 52’ η κεφαλιά του Κου Για Σεόλ, πέρασε ελάχιστα έξω. Στο 56’ ο Τσο απέκρουσε δύσκολα την κεφαλιά του Τόιβονεν, ενώ στο 62’ ο Κιμ Μιν Γου έκανε πέναλτι στον Κλάεσον, ο ρέφερι δεν το έδωσε αλλά ο VARτον ειδοποίησε και τελικά ο  Αγιλάρ έδωσε την εσχάτη των ποινών υπέρ της Σουηδίας. Και ο Γκράνκβιστ από τα 11 μέτρα έγραψε το 1-0. H Σουηδία ήλεγξε από εκεί και πέρα το ματς και μοναδική καλή στιγμή για την Κορέα  ήταν μια κεφαλιά του Χουάνγκ στο 90+2’ με την μπάλα να περνά λίγο έξω.