30 Ιουν 2018

Ο Μπαπέ έστειλε τον Μέσι και την παρέα του σπίτι τους

Μετά από μια μυθική ματσάρα, η Γαλλία κέρδισε με 4-3 την Αργεντινή κι έστειλε πρόωρα τον Μέσι στο σπίτι του. Η «αλμπισελέστε» έδωσε ότι είχε και δεν είχε, έφερε τούμπα κάποια στιγμή το ματς αλλά οι «τρικολόρ» ήταν καλύτεροι και με έναν δαιμονισμένο Μπαπέ, πήραν το εισιτήριο για τα προημιτελικά. Μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν για τους «τρικολόρ» ο Κιλιάν Εμπαπέ που πριν ακόμα συμπληρώσει τα 20 του χρόνια μπορεί να θεωρείται το μεγάλο αστέρι για το συγκρότημα του Ντιντιέ Ντεσάν.
Ο επιθετικός της Παρί πέτυχε δύο τέρματα και κέρδισε ένα πέναλτι βοηθώντας καθοριστικά την ομάδα του να επικρατήσει της παρέας του Λιονέλ Μέσι. Κατώτεροι του αναμενομένου αρκετοί παίκτες της Αργεντινής, που δεν βοήθησαν τον Μέσι. Στο 9ο λεπτό η Γαλλία άγγιξε το γκολ, καθώς ο Γκριζμάν εκτέλεσε όμορφα το φάουλ με την μπάλα να σταματά στο δοκάρι του Αρμάνι, ενώ στο 12’ ο Μπαπέ έφυγε σαν άλογο στην κόντρα πίσω από το κέντρο, πέρασε τους πάντες και ο Ρόχο τον γκρέμισε στην περιοχή και ο ρέφερι έδωσε το πέναλτι. Ο Γκριζμάν εκτέλεσε εύστοχα κι έκανε το 1-0 από την άσπρη βούλα. Από εκεί και πέρα οι «τρικολόρ» έδωσαν μπάλα στην Αργεντινή, αλλά ούτε και τότε η «Αλμπισελέστε» μπόρεσε να απειλήσει. Ο Μέσι ήταν κλεισμένος, το ίδιος και ο Μπανέγα στον άξονα και την ίδια στιγμή οι Ντι Μαρία και Παβόν στα άκρα, ήταν άφαντοι. Από την άλλη η Γαλλία είχε τους Πογκμπά και Καντέ σε μεγάλη ημέρα και στην κόντρα ήταν φωτιά. Κι όμως στο 42’, ο Ντι Μαρία βρήκε λίγο χώρο αρκετά μέτρα εκτός περιοχής και με φοβερό σουτ έκανε το 1-1. Και με την έναρξη της επανάληψης η Αργεντινή έφερε τούμπα το ματς. Συγκεκριμένα στο 48ο λεπτό, μετά από φάουλ από πλάγια  θέση, οι Γάλλοι έδιωξαν πάνω στον Μέσι κι εκείνος έκανε χλιαρό σουτ μέσα από την περιοχή αλλά ο Μερκάδο έβαλε την προβολή κι έκανε το 2-1. Οι Γάλλοι ανέβασαν στροφές και στο 56’ παραλίγο να ισοφαρίσουν. Ο Φάτσιο έκανε τραγικό γύρισμα προς τον Αρμάνι, ο Γκριζμάν μπήκε στη φάση αλλά πιέστηκε και σε κενό τέρμα πλάσαρε άουτ και στο 58’ ο Ερνάντες έκανε τη σέντρα από δεξιά, η μπάλα πέρασε απ' όλους και ο Παβάρ με φοβερό σουτ στην κίνηση έφερε στα ίσα το σκορ. Το ματς πήρε τρελό ρυθμό και στο 64’ ο Ερνάντες από αριστερά έβγαλε ξανά τη σέντρα, ο Ζιρού σούταρε σε σώματα, αλλά η μπάλα στρώθηκε στον Μπαπέ που με σουτ από αριστερά έκανε το 3-2, με τον Αρμάνι να κάνει κι αυτός λάθος. Και στο 69’, η Γαλλία έφυγε ιδανικά στην κόντρα, ο Ζιρού άνοιξε δεξιά στον Μπαπέ που με συρτό πλασέ έκανε το 4-2. Στο 70’ ο Ζιρού βρέθηκε σε θέση βολής στα αριστερά της περιοχής κι έκανε το σουτ αλλά αστόχησε για λίγο, ενώ στο 80’ ο Μέσα έκανε το σουτ από δεξιά, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε στην αγκαλιά του Γιορίς. Στο 85’ ο Μέσι έκανε φανταστική ενέργεια αλλά το σουτ του ήταν αδύναμο και ο Γιορίς μπλόκαρε. Και στο 90+3' μετά από σέντρα του Μέσι ο Αγουέρο με κεφαλιά μείωσε σε 4-3 και στο 90+45' μετά από σέντρα σουτ του Αγουέρο από αριστερά, ο Μέσα βρήκε την μπάλα αλλά την έστειλε έξω.