17 Ιουν 2018

Οι εφιάλτες ξαναγυρίζουν στη Βραζιλία

Με το αριστερό ξεκίνησε στη διοργάνωση η Βραζιλία που κόλλησε στο 1-1 με την Ελβετία αλλά έχει δικαιολογημένα παράπονα από τον Μεξικανό διαιτητή, Σέζαρ Ράμος. Από επιθετικό φάουλ το γκολ της ισοφάρισης των Ελβετών, καθαρό πέναλτι δεν δόθηκε στον Ζέσους. Στο 3ο λεπτό μετά από σέντρα του Σακιρί ο Ντζεμαϊλί πλασάρε άστοχα από κοντά και στο 12’ μετά το γύρισμα του Νεϊμάρ, η ελβετική άμυνα μπερδεύτηκε με τον Παουλίνιο να είναι ο τελικός αποδέκτης και το σουτ του να περνά ελάχιστα έξω από το αριστερό δοκάρι του Σομέρ.
Και στο 20o λεπτό, μετά από φάση διαρκείας στα καρέ του Σομέρ, η μπάλα στρώθηκε έξω και ο Κουτίνιο με ασύλληπτη σουτάρα έκανε το 1-0. Στο 33’ μετά από κόρνερ ο Ζέσους πήρε μόνος την κεφαλιά αλλά έστειλε έξω την μπάλα και στο 45+2’ μετά  από νέο κόρνερ ο Σίλβα πήρε την κεφαλιά κι έστειλε την μπάλα ελάχιστα άουτ. Οι Ελβετοί μπήκαν πιο δυνατά στην επανάληψη και στο 50o λεπτό μετά από κόρνερ του Σακιρί, ο Ζούμπερ από κοντά με κεφαλιά έκανε το 1-1 αλλά στο ριπλέι φάνηκε ότι υπήρξε φάουλ του Ελβετού στον Μιράνδα. Η «Σσελεσάο» ανέβασε στροφές και σ το 58’ ο Νεϊμάρ έκανε όμορη κίνηση αλλά το σουτ του κόντραρε σε σώματα όπως κι εκείνο του Γουίλιαν στο 66’ και στο 70’ ο Κουτίνιο κατέβασε πανέμορφα στην περιοχή αλλά σούταρε άστοχα. Στο 73’ η Ελβετία βγήκε στην κόντρα αλλά ο Ντζεμαϊλί σούταρε πάνω στον Άλισον και στο 73’ ο ρέφερι έκλεισε τα μάτια σε πέναλτι πάνω στον Ζέσους. Γενικότερα οι Ελβετοί έριξαν πολύ ξύλο στους αστέρες της Βραζιλίας, με τον Νεϊμάρ να είχε δεχθεί τουλάχιστον 3 δυνατά μαρκαρίσματα την ώρα που ο ρέφερι άφηνε το ματς να εξελίσσεται έτσι. Στο 82’ ο Φιρμίνο από δεξιά έπιασε όμορο σουτ που πέρασε μόλις έξω, ενώ στο 87’ το γέμισμα του Κουτίνιο παραλίγο να μπερδέψει τον Σομέρ. Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Σομέρ μπλόκαρε την κεφαλιά του Νεϊμάρ και  στο 90’ ο Σομέρ είπε όχι εντυπωσιακά σε νέα κεφαλιά του Φιρμίνο. Η «Σελεσάο» συνέχισε να πιέζει και στο 90+1’ το σουτ του Μιράνδα από το πέναλτι, έξυσε το δοκάρι της Ελβετίας, ενώ στο 90+6’ η άμυνα της Ελβετίας έωσε στη γραμμή μετά από σουτ του Αουγούστο.