20 Ιουν 2018

Πρόκριση με "σβηστές μηχανές" για την Ουρουγουάη

Μπορεί να μην έχει εντυπωσιάσει ως τώρα αλλά η Ουρουγουάη επιδεικνύει την κυνικότατα που χρειάζεται σε αυτές τις διοργανώσεις. Η «σελέστε» μετά τη νίκη της με 1-0 επί της Αιγύπτου, κέρδισε με το ίδιο σκορ και τη Σ.Αραβία, καθάρισε την πρόκριση και θα παίξει για την πρωτιά κόντρα στη Ρωσία την τελευταία αγωνιστική. Πρωταγωνιστής ο Λουίς Σουάρες που έφτασε τις 100 συμμετοχές με τη φανέλα της Εθνικής του ομάδας και μάλιστα πέτυχε και το γκολ της νίκης.
Μάλιστα ο άσος της Μπαρτσελόνα έγινε ο πρώτος Ουρουγουανός που σκοράρει σε 3 διαφορετικά Μουντιάλ. Αποκλείστηκε οριστικά η Σαουδική Αραβία του Πίτσι. Στο 2ο λεπτό το σουτ του Σουάρες σταμάτησε σε σώματα, αλλά γενικότερα ως το 20’ η Ουρουγουάη ήταν πολύ μέτρια και δεν απείλησε Ωστόσο στο 23ο λεπτό η «Σελέστε» από το πουθενά έφτασε στο γκολ καθώς μετά από κόρνερ. ο Αλ Οβάις έκανε τραγική έξοδο και ο Σουάρες εξ επαφής με πλασέ άνοιξε το σκορ για την Ουρουγουάη. Στο 26’ ο Μπαχμπρί έκανε το σουτ με τον Μουσλέρα να διώχνει δύσκολα και στο 29’ ο Αλ Σαχρανί σέντραρε από αριστερά αλλά ο Μπαχμπρί εξ επαφής έστειλε έξω την μπάλα. Στο 50ο λεπτό ο Αλ Οβάις έδιωξε δύσκολα το φάουλ του Σουάρες, ενώ στο 62’ ο Καβάνι έβγαλε πανέμορφη σέντρα από αριστερά αλλά η κεφαλιά του Σάντσες δεν ήταν καλή και πέρασε έξω. Στο 80’ το σουτ του Τορέιρα άλλαξε εντελώς πορεία στον Καβάνι και πέρασε ελάχιστα έξω την ώρα που ο Αλ Οβάις είχε πέσει στην άλλη γωνία, ενώ στο 90’ ο Μουσλέρα μπλόκαρε την κεφαλιά του Κανό.