16 Ιουν 2018

Η Δανία το γκολ, το Περού τις ευκαιρίες

Το Περού έχασε τα άχαστα, αλλά η Δανία πήρε τελικά τη νίκη με 1-0. Οι Περουβιανοί είχαν χαμένο πέναλτι και ένα τσουβάλι ευκαιρίες, όμως σε μια κόντρα ο Έρικσεν έστρωσε στον Πόουλσεν κι εκείνος έκρινε το ματς. Στο 8ο λεπτό η πρώτη αξιόλογη φάση με τον Γιοτούν να σουτάρει από μακριά και τον Σμάιχελ να μπλοκάρει ενώ στο 13’ ο κίπερ της Λέστερ είπε όχι δύσκολα σε όμορφο συρτό σουτ του Καρίγιο. Το ματς δεν ήταν κακό με τις δύο ομάδες να προσέχουν πολύ στην άμυνα και να μην απειλούν σχεδόν καθόλου.
Στο 28’ ένα μακρινό σουτ του Γιόργκενσεν δεν είχε τύχη και στο 29’ ο Κίερ πρόλαβε σωτήρια τον Φαρφάν. Στο 39’ μετά από φάουλ του Έρικσεν στο τείχος ο Σένε έπιασε νέο σουτ με τον Γκαγές να μπλοκάρει και στο 44’ ο Κουέβα έπεσε στην περιοχή των Δανών μετά από επαφή με τον Πόουλσεν, ο ρέφερι είδε το VARκι έδωσε το πέναλτι για το Περού. Ωστόσο ο Κουέβα έστειλε πολύ έξω την μπάλα και σπατάλησε σπουδαία Ευκαιρία για το Περού. Στο 55’ ο Τράουκο από αριστερά έκανε μαγική ενέργεια και σέντρα αλλά ο Καρίγιο έχασε τον βηματισμό του και στη συνέχεια ο Φλόρες πλασάρε άστοχα. Και αφού το Περού δεν μπορούσε να σκοράρει, η ανία στο 59’ έφυγε ιδανικά στην κόντρα, ο Έρικσεν έδωσε άψογα στον Πόουλσεν που μόνος με τον Γκαγές πλάσαρε για το 0-1. Οι Περουβιανοί άγγιξαν την ισοφάριση στο 61’ αλλά ο Σμάιχελ νίκησε τον Φλόρες σε μοναδικό τετ α τετ και στο 69’ μετά από κεφαλιά του Ροντρίγκες ο Φαρφάν δεν βρήκε για λίγο την μπάλα προ κενής εστίας. Στο 71’ ο Πόουλσεν πρόλαβε κι έδιωξε με κεφαλιά πάνω στη γραμμή ενώ στο 72’ ο Αντβινκούλα έκανε όμορφη κίνηση και σουτ από την περιοχή αλλά ο Σμάιχελ μπλόκαρε. Στο 79ο λεπτό ο Γκερέρο παραλίγο να πετύχει ένα απίθανο γκολ καθώς όντας με πλάτη στο τέρμα έκανε τακουνάκι αλλά η μπάλα έφυγε ελάχιστα έξω ενώ στο 82’ ο Αντβίνκουλα με φοβερή προβολή έσωσε μετά από πλασέ του Γιόργκενσεν. Και στο 83’ ο Καρίγιο έκανε τρομερή ενέργεια και γύρισμα από δεξιά, ο Φαρφάν πλάσαρε από το πέναλτι αλλά ο Σμάιχελ έσωσε εντυπωσιακά.