30 Ιουν 2018

Ο Καβάνι "καθάρισε" την Πορτογαλία

Μετά από τον Μέσι, αποκλεισμός και για τον Ρονάλντο. Η Ουρουγουάη με μπροστάρη τον Καβάνι, κέρδισε την Πορτογαλία με 2-1 και στα προημιτελικά θα κοντραριστεί με τη Γαλλία. Δύο γκολ από τον «Matador» που αποχώρησε τραυματίας στη συνέχεια, άφαντος σε όλο το ματς ο Ρονάλντο. Στο 2ο μόλις λεπτό, ο Ζοάο Μάριο σέντραρε από αριστερά αλλά η κεφαλιά του Μπερνάρντο Σίλβα δεν ήταν καλή και στο 6’ ο Ρονάλντο με τη μία έπιασε το σουτ εκτός περιοχής, αλλά ο Μουσλέρα μπλόκαρε.
Και στο 7’, ο Σουάρες από αριστερά έβγαλε όμορφη σέντρα και ο Καβάνι με κεφαλιά στο 2ο δοκάρι έκανε το 1-0. Στο 11’ ο Γκερέιρο έβγαλε τη σέντρα από δεξιά αλλά η κεφαλιά του Φοντέ πέρασε λίγο έξω, ενώ στο 22’ ο Σουάρες εκτέλεσε δυνατά και συρτά ένα φάουλ αλλά ο Πατρίσιο έπεσε κι έδιωξε δύσκολα. Από εκεί και πέρα η Ουρουγουάη έμεινε προσηλωμένη πίσω με αποτέλεσμα να μην απειληθεί ουσιαστικά από τους Πορτογάλους. Στην επανάληψη η Πορτογαλία μπήκε καλύτερα και στο 55ο λεπτό μετά από κόρνερ, ο Πέπε με καρφωτή κεφαλιά έκανε το 1-1. Ωστόσο στο 62’, η Ουρουγουάη αναπτύχθηκε όμορφα, ο Μπεντανκούρ άνοιξε ιδανικά στον Καβάνι κι εκείνος με φοβερό πλασέ από τα όρια της περιοχής, έκανε το 2-1. Στο 70’ ο Μουσλέρα έχασε την μπάλα μετά από σέντρα, η μπάλα στρώθηκε στον Μπερνάρντο Σίλβα αλλά εκείνος σούταρε ψηλά άουτ σε κενή εστία, ενώ στο επόμενο λεπτό ο Καβάνι αποχώρησε τραυματίας. Στο 77’ ο Γκερέιρο έκανε το σουτ εκτός περιοχής αλλά δεν βρήκε στόχο, ενώ στο 86’ ο Μουσλέρα μπλόκαρε το σουτ του Φερνάντες και στο 90+4' ο Κουαρέσμα από δεξιά έκανε το σουτ και ο Μουσλέρα έδιωξε σε κόρνερ δύσκολα .