17 Ιουν 2018

Με το δεξί η Σερβία στο Μουντιάλ

Με το δεξί στο Μουντιάλ η Σερβία που κέρδισε την Κόστα Ρίκα με 1-0 χάρις σε φοβερό γκολ-φάουλ του Κολάροβ. Στο 3ο λεπτό η κεφαλιά του Γκονζάλες δεν ανησύχησε τον Στόικοβιτς ενώ στο 7 το σουτ του Κολάροβ πέρασε λίγο έξω και στο 12’ ο Γκονζάλες πήρε νέα κεφαλιά με την μπάλα να ξύνει το δοκάρι του Στόικοβιτς αυτή τη φορά. Στην επόμενη φάση το σουτ του Μίτροβιτς κόντραρε σε σώματα και ο Νάβας μάζεψε εύκολα ενώ στο 27’ ο Σάβιτς βγήκε απέναντι στον Κοσταρικανό κίπερ αλλά καθυστέρησε και δεν μπόρεσε να σκοράρει.
Στο 39’ ο Ουρένια δοκίμασε από μακριά το σουτ αλλά η μπάλα πέρασε άουτ και στο 43’ ο Σάβιτς έπιασε φοβερό ψαλιδάκι με τον Νάβας να μπλοκάρει σε μια φάση που σταμάτησε για οφσάιντ στη συνέχεια. Στο 50ο λεπτό Μίτροβιτς βγήκε μόνος με τον Νάβας αλλά ο κίπερ της Ρεάλ απέκρουσε εντυπωσιακά, ενώ στο 57’ η Σερβία άνοιξε το σκορ με φοβερή εκτέλεση φάουλ του Κολάροβ από αρκετά μακρινή απόσταση. Στο 76’ ο Κόστιτς προ κενής εστίας δεν μπόρεσε να βρει δίχτυα και στο 87’ ο Μίτροβιτς βρέθηκε μόνος με τον Νάβας αλλά άργησε πάρα πολύ και κόπηκε. Στο90ο λεπτό το σουτ του Κόστιτς πέρασε μόλις έξω.