18 Ιουν 2018

Χάρι Κέιν, ο εκπορθητής της Αγγλίας

Ο Χάρι Κέιν γλίτωσε την Αγγλία από μεγάλο κάζο. Ο Άγγλος φορ με δύο γκολ οδήγησε την ομάδα του σε νίκη με 2-1 επί της Τυνησίας και της έδωσε τους τρεις βαθμούς της νίκης. Στο 2ο μόλις λεπτό η Αγγλία έχασε απίστευτη διπλή ευκαιρία. Αρχικά ο Άλι έκανε από δεξιά το γύρισμα αλλά ο Σ.Μπεν Γιουσέφ πρόλαβε προ του Στέρλινγκ και στη συνέχεια ο Λίνγκαρντ πλάσαρε αλλά ο Χασέν με το πόδι έδιωξε σε κόρνερ. Η Αγγλία πίεσε κι άλλο και στο 4’ έχασε νέα τεράστια ευκαιρία.
O Άλι έδωσε ιδανικά στον Λίνγκαρντ, εκείνος γύρισε από αριστερά και σε κενό τέρμα ο Στέρλινγκ έχασε το άχαστο. Και τελικά στο 11ο λεπτό οι Άγγλοι βρήκαν δίχτυα. Μετά από κόρνερ και κεφαλιά του Στόουνς, ο Χασέν πραγματοποίησε απίστευτη επέμβαση αλλά στην επαναφορά ο Κέιν πλάσαρε από κοντά για το 1-0. Μάλιστα στο επόμενο λεπτό ο κίπερ των Τυνήσιων αποχώρησε τραυματίας και μέσα σε λυγμούς. Στο 18’ ο Μπεν Μουσταφά είπε όχι σε μακρινό σουτ του Χέντερσον, ενώ στο 24’ ο Γιανγκ σέντραρε από αριστερά αλλά ο Άλι στο δεύτερο δοκάρι πλασάρε άουτ. Η Τυνησία δεν είχε φανεί καθόλου στο ματς αλλά στο 33’ κέρδισε αυστηρό πέναλτι σε πέσιμο του Φ.Μπεν Γιουσέφ στην περιοχή μετά από μονομαχία με τον Γουόκερ και ο Σασί από τα 11 μέτρα έκανε το 1-1. Στο 39’ η Αγγλία έχασε μυθική ευκαιρία καθώς ο Άλι έπιασε την κεφαλιά, ο Μπεν Γιουσέφ έδιωξε στη γραμμή και  στη συνέχεια οι Στέρλινγκ και Στόουνς δεν μπόρεσαν από κοντά να σκοράρουν. Οι Άγγλοι συνέχισαν να πιέζουν και στο 43’ ο Λίνγκαρντ σούταρε μόνος από το πέναλτι αλλά η μπάλα βρήκε σε πλάτη αμυντικού και στο 44’ ο Λίνγκαρντ πρόλαβε την έξοδο του Μπεν Μουσταφά, τσίμπησε την μπάλα αλλά την έστειλε στο δοκάρι. Στο 51ο λεπτό ο Κέιν έπεσε στην περιοχή μετά από λαβή του Μεριά αλλά ο ρέφερι δεν έδωσε πέναλτι, ενώ στη συνέχεια η Τυνησία έκλεισε τους χώρους και δεν απειλήθηκε ουσιαστικά ως το 78’ όταν και ο Γιανγκ με εκτέλεση φάουλ έστειλε λίγο έξω την μπάλα. Και στο 90+1’ μετά από κόρνερ, oΜαγκουάιρ πήρε την πρώτη κεφαλιά και ο Χάρι Κέιν με νέα κεφαλιά έκανε το 1-2.