17 Ιουν 2018

Η εμπειρία της Κροατίας έκανε τη διαφορά

Οι Κροάτες ξεκίνησαν ιδανικά στο Μουντιάλ της Ρωσίας, καθώς κέρδισαν με 2-0 τη Νιγηρία. Με πέναλτι του Μόντριτς και με αυτογκόλ τα γκολ των Βαλκάνιων. Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά στο ματς με την πρώτη φάση να ανήκει στους κροάτες. Συγκεκριμένα στο 14’ ο Μάντζουκιτς έστρωσε στον Πέρισιτς, ο οποίος σούταρε με τη μία αλλά η μπάλα πέρασε μόλις έξω και στο 16’ το σουτ του Κράμαριτς από μακριά, είχε την ίδια τύχη.
Και τελικά στο 33’ μετά από κόρνερ του Μόντριτς, ο Κράμαριτς πήρε την πρώτη κεφαλιά, ο Μάντζουκιτς τη δεύτερη και μετά και από κόντρα στον Ετεμπό η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα του Ουζόχο για το 1-0. Η Νιγηρία μπήκε φουριόζα στην επανάληψη και πίεσε στα πρώτα λεπτά αλλά μετά το 60’ οι Κροάτες ισορρόπησαν και βγήκαν μπροστά ξανά. Και στο 70’ ο Εκόνγκ με γκρέμισε με λαβή… τζούντο τον Μάντζουκιτς και ο ρέφερι έδωσε το πέναλτι. Ο Μόντριτς ανέλαβε την εκτέλεση κι έκανε το 2-0 από τα 11 μέτρα. Στο 82’ ο Σούμπασιτς μπλόκαρε την κεφαλιά του Μπαλογκούν και στο 90+2’ ο Κόβασιτς δεν μπόρεσε να νικήσει τον Ουζόχο σε μοναδικό τετ α τετ.