25 Ιουν 2018

Πρωτιά - θρίλερ για την Ισπανία

Φινάλε θρίλερ στον 2ο όμιλο, με την Ισπανία να παίρνει ισοπαλία 2-2 από το Μαρόκο στο τέλος και σε συνδυασμό με το 1-1 στο Ιράν-Πορτογαλία, να βγαίνει πρώτη στην ισοβαθμία. Με τη Ρωσία θα κοντραριστούν στους "16" οι Ισπανοί. Η Ισπανία είχε τον έλεγχο στο πρώτο διάστημα αλλά στο 14’ ένα τραγικό λάθος οδήγησε στο γκολ των Μαροκινών.  Ινιέστα και Ράμος έκαναν επικό λάθος, ο Μπουτάιμπ έφυγε στην κόντρα και πλάσαρε σωστά τον Ντε Χέα στο τετ α τετ για το 0-1.
Ωστόσο στο 19’ ο Ινιέστα μπήκε όμορφα από αριστερά στην περιοχή, έσπασε την μπάλα για τον Ίσκο που από κοντά σούταρε για το 1-1. Το ματς είχε φοβερό ρυθμό και στο 25’ ο Μπουτάιμπ έφυγε ξανά μόνος με τον Ντε Χέα, αλλά ο Ισπανός κίπερ του είπε όχι, ενώ στο 37’ μετά από κόρνερ ο Μπούσκετς μόνος του πήρε  την κεφαλιά αλλά αστόχησε. Στο 45+2’ ο Ινιέστα έκανε νέο γύρισμα από αριστερά και ο Κόστα δεν βρήκε για λίγο. Στο 50’ ο Μπουσουφά δεν πρόλαβε τον Ντε Χέα, ενώ στο 55’ ο Αμραμπάτ έπιασε ασύλληπτο σουτ αλλά η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι της Ισπανίας. Στο 62ο λεπτό ο Ίσκο πήρε την κεφαλιά με τον Σαΐς να σώζει πάνω στη γραμμή και από το κόρνερ ο Πικέ πήρε νέα κεφαλιά αλλά η μπάλα έξυσε το δοκάρι του Μαρόκου. Και στο 81’ μετά από κόρνερ, ο Εν Νεσίρι με καρφωτή κεφαλιά έκανε το 1-2. Στο 90ο λεπτό ο Άσπας με όμορφο τακουνάκι μετά από σέντρα από δεξιά του Καρβαχάλ έκανε το 2-2 σε ένα γκολ που μέτρησε μετά από χρήση VAR, ενώ αρχικά είχε ακυρωθεί.