21 Ιουν 2018

Η Γαλλία έκανε απλά το χρέος της

Δείχνοντας τον απαιτούμενο κυνισμό, η Γαλλία κέρδισε με 1-0 το Περού και καθάρισε την πρόκριση στους «16». Ιστορία έγραψε ο Κιλιάν Μπαπέ κι έγινε ο νεότερος Γάλλος που σκοράρει σε μεγάλη διοργάνωση. Ο σταρ της Παρί ξεπέρασε τον Τρεζεγκέ από το 1998 (με Σ. Αραβία). Πρόωρος αποκλεισμός για το Περού του Γκαρέκα, που έδειξε πολύ καλά δείγματα αλλά γυρίζει σπίτι του. Το Περού μπήκε πολύ δυνατά, πίεσε στο πρώτο δεκάλεπτο και προσπάθησε να αιφνιδιάσει τη Γαλλία,
η οποία στο 11ο λεπτό είχε ένα καλό μακρινό σουτ με τον Πογκμπά, με την μπάλα να περνά ελάχιστα έξω. Και μάλιστα στο 14’ μετά από κόρνερ, ο Βαράν σηκώθηκε μόνος και πήρε την κεφαλιά αλλά δεν βρήκε στόχο για λίγο. Οι «τρικολόρ» ανέβαιναν σταδιακά και στο 16’ ο Ζιρού έσπασε όμορφα με το κεφάλι στον Γκριζμάν που έπιασε με τη μία το σουτ αλλά ο Γκαγιές του είπε όχι και στο 30’ ο Γκερέρο βρέθηκε μόνος απέναντι στον Γιορίς, έκανε το πλασέ αλλά ο Γάλλος κίπερ έσωσε με τα πόδια. Στο 33’ ο Μπαπέ με πλάτη στο τέρμα προσπάθησε να απειλήσει με τακουνάκι αλλά δεν βρήκε την μπάλα και στο 34’ ο Πογκμπά έκλεψε λίγο έξω από το κέντρο και με τη μία πέρασε κάθετα αριστερά στον Ζιρού. Εκείνος πλάσαρε αμέσως, η μπάλα κόντραρε και  ο Μπαπέ σε κενή εστία έκανε το 1-0. Οι «τρικολόρ» έφτασαν μια ανάσα από το 2-0 στο 43’, καθώς οι Μπαπέ, Γκριζμάν και Ερνάντες έκρυψαν την μπάλα με τον τελευταίο να μην μπορεί από αριστερά να νικήσει τον Γκαγές και μάλιστα με διπλή προσπάθεια. Το Περού πίεσε στην επανάληψη και στο 50ο λεπτό άγγιξε το γκολ καθώς ο Ακίνο έπιασε φοβερό σουτ από 35 μέτρα και η μπάλα τράνταξε τη συμβολή των δοκών του Γιορίς, ενώ στο 61’ το σουτ του Καρίγιο πέρασε λίγο έξω. Οι Περουβιανοί στένεψαν κι άλλο τον κλοιό γύρω από τα καρέ του Γιορίς και στο 68’ το σουτ του Αντβίνκουλα πέρασε ξανά άουτ, ενώ στο 74’ ο Καρίγιο σέντραρε από δεξιά αλλά η προβολή του Φαρφάν δεν βρήκε στόχο. Στο 82’ ο Ντεμπελέ έκανε όμορφη κίνηση και σουτ εκτός περιοχής αλά η μπάλα έφυγε λίγο έξω, όπως  και το σουτ του Ματουϊντί στο 90+2’ και στο 90+2’ ο Σανταμαρία έκοψε σωτήρια τον Ζιρού.