27 Ιουν 2018

Πρώτη και καλύτερη η Βραζιλία, πέρασε δεύτερη η Ελβετία

Η Βραζιλία έπαιξε όσο έπρεπε κόντρα στη Σερβία, την κέρδισε με 2-0 και καθάρισε την πρωτιά στον όμιλο, όπου στη φάση των "16" θα βρει το Μεξικό. Στο 36’ o Κoυτίνιο έβγαλε φοβερή μπαλιά και ο Παουλίνιο πρόλαβε την έξοδο του Στόικοβιτς και  με όμορφο τσίμπησα έγραψε το 0-1. Στο 45ο λεπτό το φαλτσαριστό σουτ του Νεϊμάρ από αριστερά έφυγε λίγο άουτ. Στο 68’ ο Νεϊμάρ εκτέλεσε κόρνερ και ο Τιάγκο Σϊλβα με κεφαλιά έκανε το 0-2.
Στο 71’ ο Λουίς έπιασε φοβερό σουτ αλλά ο Στόικοβιτς του είπε όχι και στο 83’ ο Γουίλιαν έκανε από δεξιά το γύρισμα αλλά ο Νεϊμάρ από το πέναλτι, σούταρε άουτ και στο 86’ ο σταρ της Παρί ευνοήθηκε απ’ τις κόντρες, τσίμπησε την μπάλα αλλά ο  Στόικοβιτς έσωσε και πάλι. Και στο 90+3’ ο Στόικοβιτς νίκησε ξανά σε τετ α τετ τον Νεϊμάρ. Στους «16» πέρασε και η Ελβετία, που έμεινε στο 2-2 με την Κόστα Ρίκα., για να παίξει με τη Σουηδία στην επόμενη φάση. Στο 31’ ο Λιχτστάινερ από δεξιά έβγαλε τη σέντρα, ο Εμπολό με το κεφάλι έστρωσε στον Ντζεμαϊλί κι εκείνος από κοντά έκανε το 1-0 με σουτ. Στο 56’ μετά από κόρνερ του Κάμπελ, ο Γουάστον με κεφαλιά έκανε το 1-1. Στο 78ο λεπτό η κεφαλιά του Ντρμιτς σταμάτησε στο δοκάρι του Νάβας, ενώ στο 79’ ο Σομέρ είπε όχι σε όμορφο σουτ του Ρουίς. Στο 88’ ο Ζακάρια από δεξιά  έκανε το γύρισμα και ο Ντρμιτς με πλασέ στην κίνηση έγραψε το 2-1 ενώ με τη σέντρα, η Κόστα Ρίκα κέρδισε πέναλτι το οποίος ακυρώθηκε μετά από VAR. Όμως στο 90+3’ ο Κάμπελ κέρδισε πέναλτι και ο Ρουίθ από τα 11 μέτρα έγραψε το 2-2 με την μπάλα να βρίσκει στο δοκάρι και στην πλάτη του Σομέρ πριν καταλήξει στα δίχτυα.