16 Οκτ 2017

Έμεινε "ζωντανός" στις καθυστερήσεις

Επτάψυχος αποδείχθηκε ο Παναθηναϊκός! Παίζοντας ακόμη και με εννιά παίκτες,  πήρε σπουδαία νίκη επί της ΑΕΛ (2-1), χάρη σε γκολ του Χίλιεμαρκ στο 90’+3’, με σέντρα σουτ από τα 30 μέτρα και πλάγια αριστερά. Στο αγωνιστικό κομμάτι, το πρώτο ημίχρονο δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας. Ο Παναθηναϊκός ήταν καλύτερος, είχε έξι φάσεις για γκολ, κατοχή στο 65%, ενώ από την άλλη η ΑΕΛ δεν είχε ούτε ένα σουτ στην εστία του Βλαχοδήμου. Στην επανάληψη όμως το παιχνίδι έγινε... ροντέο.
Ο Βιγιαφάνιες στο 50΄με πέναλτι, που έγινε από τον Ρέντζα στον Μολίνς, άνοιξε το σκορ για την ομάδα του Μαρίνου Ουζουνίδη. Στο 57’ η ΑΕΛ έφτασε πολύ κοντά στην ισοφάριση μετά από εντυπωσιακή ατομική ενέργεια του Ντέλετιτς, ο οποίος πέρασε Κουρμπέλη και Μολέδο και έστρωσε στον Λεοζίνιο, το σουτ του οποίου τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Βλαχοδήμου. Η Λάρισα ισοφάρισε στο 78΄με κεφαλιά του Περόνε (σε μια οριακή φάση που από το ριπλέι φαίνεται πως έρχεται από πίσω). Η Λάρισα σωστά διαμαρτύρεται, αφού ο α’ βοηθός δεν μέτρησε κανονικότατο γκολ του Περόνε στο 90’, που καλυπτόταν από τον Κουρμπέλη! Σωστές οι δύο κόκκινες που έδειξε στον Παναθηναϊκό ο Κουτσιαύτης. Ο Σιλά αποβλήθηκε στο 77’ με δεύτερη κίτρινη κάρτα (ήταν σωστή και η πρώτη που πήρε 34’) καθώς βρήκε με τις τάπες τον Ναζλίδη στο σώμα, ενώ ο Άλτμαν με ανόητη ενέργεια στο 84’ (σσ. είχε μπει δύο λεπτά νωρίτερα) κλώτσησε τον πεσμένο Ντέλετιτς στο κεφάλι και είδε την άγουσα για τα αποδυτήρια.