2 Οκτ 2016

Ούτε ένα τρίποντο ρε παιδιά;

Δεν έχει προηγούμενο αυτό που συνέβη στον αγώνα της Μανρέσα με τη Μπαρτσελόνα για την ACB, όπου οι δύο ομάδες έφτασαν να έχουν μαζί 0/35 τρίποντα, πριν ευστοχήσει ο Βεζένκοφ στην 36η προσπάθεια! Τελικά η ελλιπής Μπαρτσελόνα του Γιώργου Μπαρτζώκα τα... χρειάστηκε, αλλά κατάφερε να φύγει νικήτρια από την έδρα της Μανρέσα. Με ένα σκορ βέβαια που κάθε άλλο παρά πρόδιδε ότι αφορούσε σε αγώνα της ACB, αφού το σκορ έμεινε στο πολύ «φτωχό» 50-56. Και πώς να μη μείνει βέβαια όταν το πρώτο τρίποντο του αγώνα σημειώθηκε στην τέταρτη περίοδο κι αφού είχαν προηγηθεί 35 άστοχες προσπάθειες κι από τις δύο ομάδες μαζί!
Απίστευτο; Κι όμως αληθινό! Η γηπεδούχος Μανρέσα έφτασε να μετράει 0/17, οι Καταλανοί από την πλευρά τους στα 0/18 και το ρόδι τελικά έσπασε από έναν γνώριμό μας, τον Αλέξανδρο Βεζένκοφ που στο 31' ευστόχησε στο πρώτο σουτ έξω έξω από τα 6,75 μ.! Οσο για τη Μανρέσα; Επρεπε να φτάσει το παιχνίδι στο 39ο λεπτό για να βρει επιτέλους στόχο από τη γραμμή του τριπόντου με τον Σαγκς κι αφού είχε 0/21!  Εν τέλει η στατιστική έγραψε 1/24 για τους γηπεδούχους και 1/23 για τη Μπάρτσα!