3 Ιαν 2015

Ποδαρικό με το δεξί στο TOP 16 για τον Ολυμπιακό

Ο Ολυμπιακός είχε τον δικό του… Αγιο Βασίλη (Σπανούλη) και έναν εξαιρετικό Οθέλο Χάντερ, η Μάλαγα έμεινε με την ανάμνηση της νίκης επί της Ρεάλ και οι «ερυθρόλευκοι» πήραν τη νίκη με 61-69 στην Ανδαλουσία, ξεκινώντας με το «δεξί» τις υποχρεώσεις τους στο Τοπ-16. Ο Ολυμπιακός δεν έκανε καλό ξεκίνημα στο παιχνίδι, με την Μάλαγα να εκμεταλλεύεται την αρχική αστοχία των «ερυθρολεύκων» και να προηγείται με 4-0 στο πρώτο μόλις λεπτό. Η ελληνική ομάδα προσπαθούσε να βρει τα πατήματά της και δεν είχε λύσεις στο γρήγορο παιχνίδι της Μάλαγα, που στο 5ο λεπτό ήταν μπροστά με 10-4. Σ’εκείνο το σημείο όμως, η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου άρχισε να βρίσκει ρυθμό, μείωσε σε 10-9 στο 7’ ενώ με τους Λοτζέσκι και Χάντερ να την οδηγούν, κατάφερε στο τέλος του δεκαλέπτου να πάρει κεφάλι στο σκορ με 12-14. Στην δεύτερη περίοδο το σκηνικό άλλαξε, με τον Ολυμπιακό να έχει βρει τον ρυθμό του και να πιέζει περισσότερο στην άμυνα. Αυτό τον βοήθησε να εδραιώσει το προβάδισμά του και να βάλει δύσκολα στους γηπεδούχους. Οι «ερυθρόλευκοι» δεν επέτρεπαν στην Μάλαγα τις γρήγορες επιθέσεις και σε συνδυασμό με τα άσχημα ποσοστά των Ισπανών στα σουτ, κατάφεραν στο 13ο λεπτό να προηγηθούν με 15-21. Η ομάδα του Χοάν Πλάθα όμως, με τους Βάσκεθ και Γκρέιντζερ να ξεχωρίζουν, δεν άφησε τον Ολυμπιακό να ανοίξει περισσότερο την διαφορά και στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου είχε μειώσει σε 29-32. Στην επανάληψη το παιχνίδι συνεχίστηκε στο ίδιο μοτίβο, με τον Ολυμπιακό να παραμένει σταθερά μπροστά στο σκορ αλλά την Μάλαγα να ακολουθεί σε απόσταση αναπνοής. Στο 24ο λεπτό οι «ερυθρόλευκοι» κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα με 35-41 αλλά η ισπανική ομάδα δεν του επέτρεψε να ανοίξει περισσότερο την διαφορά και στο 28’ είχε μειώσει εκ νέου σε 43-46, εκμεταλλευόμενη και τα κενά στην άμυνα της ελληνικής ομάδας. Ο Ολυμπιακός προσπάθησε αλλά δεν μπόρεσε να διευρύνει την διαφορά και στο 30’ βρισκόταν ξανά στο +3 (45-48). Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός μπήκε στο παρκέ με ανεβασμένο ρυθμό και φαινόταν να έχει επιβάλλει το παιχνίδι του και στις δύο γραμμές του γηπέδου. Στο 32’ οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν με 47-56 και έμοιαζε να «καθαρίζει» το παιχνίδι. Κάθε φορά που η Μάλαγα προσπαθούσε να απειλήσει, ο Ολυμπιακός είχε έτοιμες απαντήσεις ενώ δεν δίσταζε να προσφέρει και θέαμα. Στο 37’ η ελληνική ομάδα προηγούνταν με 55-62, ο Βασίλης Σπανούλης μοίραζε έτοιμα καλάθια στους συμπαίκτες του και με δικό του τρίποντο «υπέγραψε» τη νίκη του Ολυμπιακού με 61-69.
Πηγή: superbasket.gr