23 Μαΐ 2014

Ο Παναθηναϊκός το πρώτο βήμα, έχασε ευκαιρία ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός αν και βρέθηκε να προηγείται για πρώτη φορά στο ματς με 51-53 και 0-12 σερί στην τελευταία περίοδο, ο Παναθηναϊκός έκανε ένα δικό του σερί 8-0 (πέτυχε το τελευταίο καλάθι του αγώνα ο Λοτζέσκι, με τρίποντο και το έκανε 8-3) και πήρε τη νίκη με 59-56, κάνοντας το 1-0 στην σειρά! Ο Παναθηναϊκός ήταν κυρίαρχος στην πρώτη περίοδο του τελικού με τον Ολυμπιακό! Οι «πράσινοι» ξεκίνησαν εκπληκτικά το ματς, ενώ οι «ερυθρόλευκοι» δεν μπήκαν… ποτέ στο γήπεδο! Οι γηπεδούχοι πήραν γρήγορα ένα πολύ γερό προβάδισμα, αφού προηγήθηκαν έκλεισαν την πρώτη περίοδο, όντας μπροστά στο σκορ με 19-6! Ο Ολυμπιακός επιθετικά είχε μεγάλο πρόβλημα, αφού πέτυχε μόλις 6 πόντους, με άθλια ποσοστά, ενώ ο Παναθηναϊκός ήταν σωστός σε αυτό το κομμάτι και φρόντισε να δυσκολέψει στην άμυνά του την ομάδα του Μπαρτζώκα, ο οποίος ήταν έξαλλος βγάζοντας το σακάκι και το πουκάμισο μέσα από το παντελόνι του και φώναζε απίστευτα στους παίκτες του. Και η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε όπως η πρώτη! Οι «πράσινοι» με τρεις βολές του Μαυροκεφαλίδη προηγήθηκαν με 24-8 και 16 πόντους διαφορά, την μεγαλύτερή του στον αγώνα! Κάπου εκεί, ο Κόλινς και ο Περπέρογλου με δύο τρίποντα μείωσαν σε 26-16 και μάζεψαν την διαφορά! Μάλιστα, ο Ντάνστον με καλάθι και φάουλ, έφερε την διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό, 31-23! Το πρώτο ημίχρονο έληξε με τον Παναθηναϊκό να προηγείται με 35-26 και ο Περπέρογλου με «3 στα 4» τρίποντα να κρατάει την ομάδα του μέσα στο ματς! Οι Πειραιώτες είχαν 4/11 βολές (36%), 5/14 δίποντα (36%) και 4/14 τρίποντα (29%), με τα ποσοστά να δείχνουν την εικόνα του αγώνα! Ο Ολυμπιακός μπήκε πολύ δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και μάλιστα κατάφερε να μειώσει με ένα 6-0 σερί, σε 35-32! Κάπου, εκεί, οι «πράσινοι» έδειχναν να… αφυπνίζονται και πήραν προβάδισμα εννέα πόντων, όσους είχαν στο ημίχρονο, με πρωταγωνιστή τον Γκιστ (45-36). Η ομάδα του Αλβέρτη συνέχισε εξίσου δυναμικά και κατάφερε να έχει καλύτερο επιμέρους σκορ στο τρίτο δεκάλεπτο (16-15), παρότι ξεκίνησε άσχημα και να προηγείται με 51-41! Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε εκπληκτικά την τελευταία περίοδο και με ένα σερί 12-0 έφτασε με το τρίποντο του Λοτζέσκι να προηγηθεί για πρώτη φορά στο ματς με 51-53! Ο Παναθηναϊκός κατάφερε να πετύχει το πρώτο του (!!!) καλάθι στην τέταρτη περίοδο, 2:14 πριν την λήξη της με τον Λάσμε, ο οποίος έφερε το ματς στα ίσα κάνοντας το 53-53. Ο Περπέρογλου έκανε δύο σερί λάθη, αφού αρχικά πάτησε γραμμή και στη συνέχεια έχασε την μπάλα από τα χέρια του, σε δύο σερί επιθέσεις, ενώ από την άλλη οι «πράσινοι» με καλάθι του Ματσιούλις και δύο βολές του Ούκιτς προηγήθηκαν με 57-53! Ο Σπανούλης αστόχησε αμαρκάριστο τρίποντο 11 δευτερόλεπτα πριν το τέλος και ο Γκιστ με δύο βολές, διεύρυνε το σερί του Παναθηναϊκού στο 8-0, κάνοντας το 59-53 και τελείωσε το ματς! Ο Λοτζέσκι με τρίποντο με… ταμπλό στην λήξη, διαμόρφωσε το τελικό 59-56!
Πηγή: woop.gr