10 Ιαν 2014

Ακάθεκτος ο Παναθηναϊκός γκρέμισε και το κάστρο της Βιτόρια

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο συνεχίζει τις υποχρεώσεις του στο Top 16, ο Παναθηναϊκός. Οι «πράσινοι» με συμπαγή άμυνα στην μεγαλύτερη διάρκεια του ματς και έλεγχο του ρυθμού, επιβλήθηκαν κατά κράτος των γηπεδούχων στην τέταρτη περίοδο (επιμέρους σκορ 24-12) και με κορυφαίους τους Λάσμε (20 πόντοι), Διαμαντίδη (12 πόντοι και 9 ασίστ) πήρε πολύτιμη νίκη στην Φερνάντο Μπουέσα Αρίνα! Έτσι μετά από έντεκα χρόνια και τέσσερις διαδοχικές ήττες στη Βιτόρια, πανηγύρισαν το πολύτιμο... ροζ φύλλο αγώνα. Ο Παναθηναϊκός μπήκε καλά στον αγώνα και είχε τον έλεγχό του στο μεγαλύτερο διάστημα του πρώτου δεκαλέπτου (13-20 στο 8΄) και παρά την προς στιγμήν μείωση του σκορ από τους Ισπανούς (17-20 στο 9΄), Λάσμε και Διαμαντίδης "υπέγραψαν" το 17-24 του 10ου λεπτού. Στο ίδιο μοτίβο κύλησε το ματς στο πρώτο πεντάλεπτο και του δευτέρου δεκαλέπτου, με τους "πράσινους" να έχουν αέρα 7 πόντων (21-28) έπιτα από το δίποντο του Μάικ Μπράμου. Η Λαμποράλ "σημάδεψε" στο ζωγραφιστό και με αιχμή τον Τίμπορ Πλάις μείωσε σε 32-34 στο 20ο λεπτό. Η Λαμποράλ Κούτσα με τρίποντο του Σαν Εμετέριο πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ με 37-34 στο 22΄, προβάδισμα που κράτησε μέχρι το 27ο λεπτό όπου με καλάθι του Γκιστ πήρε προβάδισμα με 41-43. Το τρίποντο του Γέλινεκ  2΄΄ πριν από το τέλος της 3ης περιόδου έβαλε σε θέση οδηγού και πάλι τους Ισπανούς (52-48 στο 30΄). Στην τελευταία περίοδο, οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι – χέρι στο σκορ, με τον Παναθηναϊκό να ξεκινάει με τρεις πόντους του Διαμαντίδη, ο οποίος πέτυχε το καλάθι και κέρδισε και το φάουλ. Στην συνέχεια, οι «πράσινοι» προηγήθηκαν με 54-57 χάρις σε τρίποντο του Φώτση, ενώ ο Κάρι ανέβασε ακόμα την διαφορά (54-59). Ο Παναθηναϊκός είχε στα πρώτα 4’.30’’ επιμέρους σκορ 2-11. Αυτή η υπεροχή συνεχίστηκε για την ομάδα του Πεδουλάκη, καθώς στο 36’ με τρίποντο του Ματσιούλις προηγήθηκε με 56-62, ενώ ο Διαμαντίδης με νέο κρίσιμο τρίποντο έκανε το 56-65 βάζοντας «ταφόπλακα» στα σχέδια των γηπεδούχων για νίκη, 3 λεπτά πριν το τέλος. Έχοντας, λοιπόν αυτό το σημαντικό προβάδισμα ο Παναθηναϊκός στα τελευταία λεπτά διατήρησε τα… ηνία και επικράτησε με 64-72.