19 Δεκ 2013

Ο Λαμπρόπουλος τίναξε το παιχνίδι στον αέρα στη Ξάνθη

Το «φαρμακερό» δεξί του Κάλβο έδωσε τη νίκη στην Ξάνθη, 2-1 επί του ΟΦΗ, σε ένα παιχνίδι που αρνητικός πρωταγωνιστής ήταν ο διαιτητής Μάριος Λαμπρόπουλος ο οποίος αλλοίωσε το αποτέλεσμα και τίναξε στον αέρα ένα παιχνίδι που μέχρι το 62' ήταν ήρεμο. Ο ρέφερι από την Ηλεία δεν έδωσε πέναλτι - μαρς υπέρ των κρητικών στο 81' σε χέρι του Ντιέ έπειτα από φάουλ του Μιλιάζες ενώ στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων ακύρωσε γκολ του Παπάζογλου με κεφαλιά για επιθετικό φάουλ που δεν έγινε ποτέ από τον επιθετικό του ΟΦΗ! Ο ρέφερι από τον Πύργο καταλόγισε το φάουλ πριν η μπάλα πάει στον παίκτη των φιλοξενούμενων και αλλοίωσε το αποτέλεσμα αφού η ομάδα του Ηρακλείου θα μπορούσε να ισοφαρίσει σε 2-2. Έξαλλοι οι κρητικοί, τελείωσαν το παιχνίδι με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Κουτσιανικούλη για διαμαρτυρία στη φάση του 81' με απευθείας κόκκινη. Νωρίτερα, ο διαιτητής Λαμπρόπουλος είχε αποβάλλει (σωστά) τον προπονητή του ΟΦΗ Σα Πίντο και τον βοηθό του, Πέτρο Μαρινάκη, οι οποίοι διαμαρτυρήθηκαν έντονα για ένα οφσάϊντ. Εντονες διαμαρτυρίες υπήρξαν από τους φιλοξενούμενους και μετά το τέλος του αγώνα για τον διαιτητή Λαμπρόπουλο. Κατά τα άλλα, οι ακρίτες με δύο σουτ του Ισπανού Κάλβο στο 55', ένα λεπτό μετά την είσοδο του στο παιχνίδι και στο 62' (με την παρέμβαση και του Σολάρι) επέστρεψαν στις επιτυχίες μετά την βαριά ήττα από τον Πλατανιά και έπιασαν στην πέμπτη θέση της βαθμολογίας τον Αστέρα Τρίπολης. Ο ΟΦΗ παρά την πολύ καλή εμφάνιση στο β' μέρος και κυρίως στο τελευταίο ημίωρο όπου έπαιξε μονότερμα την Ξάνθη, μείωσε με τον Κουτσιανικούλη στο 76' και δικαιούται την ισοπαλία, δεν μπόρεσε να δώσει συνέχεια στη νίκη επί του Λεβαδειακού και παρέμεινε στους 18 βαθμούς.
Πηγή: sentragoal.gr