13 Δεκ 2012

Με περίπατο η Τσέλσι στον τελικό

Η Τσέλσι βαδίζει ολοταχώς για την κατάκτηση του πρώτου τίτλου της σεζόν, αφού επικράτησε εύκολα της Μοντερέι με 3-1 και προκρίθηκε στον τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου Συλλόγων. Μετά από υπέροχη επιθετική προσπάθεια στο 17ο λεπτό, ο Χουάν Μάτα άνοιξε το σκορ με κοντινό σουτ, ενώ 15'' ύστερα από την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, ο Φερνάντο Τόρες έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε σε αμυντικό και κατέληξε στα δίχτυα της μεξικανικής ομάδας.Ο Τόρες έφτασε τα 5 γκολ στις 3 τελευταίες αναμετρήσεις, ενώ στις προηγούμενες 11 είχε σκοράρει μόλις μία φορά. Όσον αφορά στο ματς με τη Μοντερέι, η σεμνή τελετή έλαβε τέλος όταν ο Τσάβες έβαλε αυτογκόλ στο 48'. Το γκολ της παρηγοριάς για τους τυπικά γηπεδούχους σημείωσε ο Άλντο ντε Νίγκρις, αδερφός του αδικοχαμένου Αντόνιο. Στον τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου Συλλόγων, η Τσέλσι θα αντιμετωπίσει την Κορίνθιανς, η οποία επιβλήθηκε 1-0 της Αλ Αχλί στον έτερο ημιτελικό της διοργάνωσης.