8 Οκτ 2012

"Παραπονέθηκαν στο ημίχρονο για κούραση οι παίκτες του Ολυμπιακού"

Με εκπληκτικό γκολ του Χοσέ Χολέμπας, ο Ολυμπιακός επικράτησε δύσκολα 1-0 του Αστέρα Τρίπολης στο Καραϊσκάκη και σημείωσε την έκτη του νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια. Στις κακές εμφανίσεις επέστρεψε ο Ολυμπιακός, που χρειάστηκε την βοήθεια του δοκαριού και την ετοιμότητα του Κάρολ στα τελευταία λεπτά για να κάμψει την αντίσταση του αξιόμαχου Αστέρα Τρίπολης. Με προβλήματα στην ανάπτυξη και την δημιουργία, οι παίκτες του Ζαρντίμ στηρίχθηκαν στην άμυνά τους για να κρατήσουν το 1-0, που είχε διαμορφώσει ο Χολέμπας με σουτ-κεραυνό στο 43'. Παρά την πίεση του Αστέρα στο τέλος, οι πειραιώτες κράτησαν το τρίποντο και έχοντας το απόλυτο σε έξι ματς παρέμειναν στην πρώτη θέση της βαθμολογίας, τρεις βαθμούς από τον Πανιώνιο και πέντε από τον ΠΑΟΚ. Η νίκη πάντως δεν ικανοποίησε τους φιλάθλους, που στο τέλος του αγώνα εξέφρασαν με... σφυρίγματα την δυσαρέσκειά τους. Αργησε να αντιδράσει η ομάδα του Σάκη Τσιώλη, που μπορούσε στο τέλος να πάρει τον βαθμό. Η κούραση από τα συνεχόμενα παιχνίδια επηρέασε τους ερυθρολεύκους, όπως τόνισε μετά το τέλος του ματς ο πορτογάλος τεχνικός. "Ήταν η πιο δύσκολη νίκη. Δώσαμε τρία παιχνίδια μέσα σε μία εβδομάδα και αρκετοί παίκτες ήταν στα όριά τους", είπε αρχικά ο Ζαρντίμ μετά τη λήξη του ματς με τον Αστέρα Τρίπολης και πρόσθεσε: "Στο πρώτο ημίχρονο ήμασταν καλύτεροι, όμως στο δεύτερο δεν είχαμε ένα ποιοτικό παιχνίδι. Ο πρωταρχικός στόχος είναι να κερδίζουμε, όμως δεν ήμασταν ποιοτικοί. Μετά το Champions League όλες οι ομάδες είναι κουρασμένες. Ξέραμε πως σήμερα παίζαμε με καλή ομάδα και θα είχαμε δυσκολίες". Ο Σάββας Θεοδωρίδης στάθηκε στην κούραση των παικτών μετά το ματς στο "Emirates", ενώ επεσήμανε πως είναι πολύ σημαντικό, που οι ερυθρόλευκοι έχουν ξεκινήσει με 6X6. "Κρατάω μόνο τις έξι νίκες. Ολα τα ματς κόντρα στον Ολυμπιακό είναι ντέρμπι. Είμαι πολύ ευχαριστημένος και το ίδιο πρέπει να κάνει κι ο κόσμος. Επειδή έχω παίξει μπάλα, ξέρω πως υπάρχουν παιχνίδια, που αρκούν να τα κερδίσεις και με μισό μηδέν", είπε αρχικά και πρόσθεσε. "Προερχόμασταν από ένα πολύ δύσκολο ματς, κόντρα σε μία μεγάλη ομάδα όπως η Αρσεναλ. Τα παιδιά ήταν κουρασμένα. Ολοι στο ημίχρονο μου έκαναν παράπονα πως είναι κουρασμένοι. Κι ο Αστέρας πάντως είναι καλή ομάδα, ήταν ένα δυνατό τεστ για εμάς. Εγώ κρατάω τις έξι νίκες, το ίδιο να κάνει κι ο κόσμος".