4 Ιουν 2012

Η Βουλιαγμένη άλλαξε τα δεδομένα στο πόλο!

Έπειτα από 14χρόνια, η Βουλιαγμένη κατέκτησε το πρωτάθλημα πόλο ανδρών, το οποίο είναι το 4ο στην ιστορία της. Η ομάδα του Τεό Λοράντου επικράτησε στην διαδικασία των πέναλτι με 4-3 του Ολυμπιακού και ενώ η κανονική διάρκεια του αγώνα και η παράταση είχε βρει τις δυο ομάδες ισόπαλες με 7-7. Κατάμεστο το Κολυμβητήριο του Λαιμού και συγκλονιστική η εξέλιξη του ματς, με τους "μπέμπηδες" να γράφουν ιστορία και να εκθρονίζουν τον "αυτοκράτορα" της πισίνας, Ολυμπιακό, κάνοντας μάλιστα το νταμπλ! Ήρωας για τους νικητές ο τερμάτοφύλακάς τους, Κώστας Τσαλκάνης, ο οποίος απέκρουσε δύο πέναλτι, ενώ μοιραίος του αγώνα ήταν ο Δημήτρης Μάζης, ο οποίος έστειλε την μπάλα στο δοκάρι 8'' πριν το φινάλε του αγώνα από το σημείο του πέναλτι. Να υπενθυμιστεί ότι και ο τέταρτος τελικός είχε κριθεί στην διαδικασία των πέναλτι υπέρ της Βουλιαγμένης μέσα στον Πειραιά και είχε δώσει... παράταση στην στέψη, για να κάνει εντέλει την ολική ανατροπή, σηκώνοντας το τρόπαιο μέσα στην έδρα της. Στο αγωνιστικό σκέλος, το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο και σε κανένα σημείο δεν μπόρεσε κάποια από τις δυο ομάδες να ξεφύγει στο σκορ με πάνω από ένα γκολ, με τον Ολυμπιακό να έχει την πρωτοπορία στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και την γηπεδούχο ομάδα να ισοφαρίζει. Στα δυο τρίλεπτα της παράτασης δεν μπήκε γκολ, το ματς έληξε 7-7 και οδηγήθηκε στα πέναλτι, όπου ο γκολκίπερ των γηπεδούχων έπιασε δυο έναντι ενός του Νίκου Δεληγιάννη και έτσι η Βουλιαγμένη στέφθηκε πρωταθλήτρια για πρώτη φορά έπειτα από το 1998, ενώ ο Ολυμπιακός έμεινε μακριά από την κορυφή έπειτα από πολλά χρόνια που είχε την πρωτοκαθεδρία. Ο Τεό Λοράντος έμεινε πολύ ικανοποιημένος από την πορεία της Βουλιαγμένης φέτος και την κατάκτηση του πρωταθλήματος. Ο προπονητής των "μπέμπηδων" σχολίασε: «Όπως είπα και μετά την κατάκτηση του Κυπέλλου, η Βουλιαγμένη έπρεπε να αλλάξει τα δεδομένα. Θέλω να ευχαριστήσω όλους όσοι με εμπιστεύτηκαν στην Βουλιαγμένη, σαν άνθρωπο πρώτα και μετά σαν προπονητή. Επίσης, θέλω να ζητήσω συγγνώμη από την γυναίκα και τα παιδιά μου που δεν τους αφιερώνω τόσο χρόνο όσο θα έπρεπε. Είμαι πολύ χαρούμενος για την κατάκτηση του τίτλου και την προσπάθεια των παιδιών, δεν έχω να πω κάτι άλλο».