25 Μαρ 2012

Κόκκινο "Τσουνάμι" στον Πειραιά...

Ένας Ολυμπιακός καταιγιστικός, κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο, σημείωσε επτά γκολ στον Αστέρα Τρίπολης (7-2 το τελικό σκορ), με τα έξι από αυτά στο δεύτερο ημίχρονο, φτάνοντας τους 64 βαθμούς στο φετινό πρωτάθλημα έπειτα από 26 αγώνες και διατηρώντας το +10 από τον δεύτερο Παναθηναϊκό. Εξαιρετική εμφάνιση από τους Πειραιώτες, που έκαναν ό,τι ήθελαν στον αγωνιστικό χώρο, έστω και αν στο 16' έχαναν με 0-2 από την ομάδα του Σάκη Τσιώλη, που ήταν "φαρμάκι" στις αντεπιθέσεις και έκανε εις διπλούν την ζημιά. Σεληνιασμένος ο Κέβιν Μιραλάς, πέτυχε τέσσερα γκολ, ενώ έφτιαξε και ένα, αυτό του Πάμπλο Ορμπάιθ για το 5-2. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τους Ναβάρο (13'), Ροτζέριο (16'), αλλά η ομάδα του Βαλβέρδε ανέτρεψε την κατάσταση με πρωτεργάτη τον Μιραλάς (20' πεν., 49', 70', 89') και τέρματα των Τζιμπούρ (51'), Ορμπάιθ (53), Φουστέρ (80). Χαρακτηριστικό είναι πως μετά το τέλος του αγώνα οι παίκτες του Ολυμπιακού βγήκαν ξανά στον αγωνιστικό χώρο του «Γεώργιος Καραϊσκάκης», αφού αρκετά μεγάλο μέρος των φίλων της ομάδας δεν έφευγε από την θέση του, προκειμένου να αποθεώσει τους διαφαινόμενους φετινούς πρωταθλητές. Η νίκη με το υπερηχητικό 7-2 επί του Αστέρα Τρίπολης ήταν αρκετό για να στηθεί πάρτι... τίτλου στις εξεδρες του «Γ. Καραϊσκάκης». Ο κόσμος, βλέποντας τους παίκτες της ομάδας να προσφέρουν σπουδαίο θέαμα (κυρίως) στο δεύτερο μέρος και να πετυχαίνουν συνολικά 7 γκολ,  έμεινε στη θέση του, θέλοντας να πανηγυρίζει μαζί με τους παίκτες την διαφαινόμενη κατάκτηση του φετινού πρωταθλήματος. Είκοσι λεπτά από την λήξη του ματς, η εικόνα στο γήπεδο του Νέου Φαλήρου ήταν ο κόσμος να τραγουδάει «Νάτοι, νάτοι οι πρωταθλητές», και να χειροκροτούν τους πρωταγωνιστές, οι οποίοι, βλέποντας τους φίλους της ομάδας να μην αφήνουν το γήπεδο, βγήκαν ξανά στο χορτάρι του «Καραϊσκάκης» για να αποθεωθούν.
Πηγή: woop.gr