1 Ιουν 2023

Η Σεβίλλη παίζει...μόνη της στο Europa League

Δεν έχει αντίπαλο στο Europa League η Σεβίλλη. Οι Ανδαλουσιανοί κέρδισαν τη Ρόμα του άτρωτου Ζοσέ Μουρίνιο στα πέναλτι με 4-1 (1-1) και σήκωσαν το 7ο τρόπαιό τους στη διοργάνωση. Ο Μοντιέλ το τελευταίο πέναλτι όπως και στον τελικό του Μουντιάλ! Στο επόμενο Τσάμπιονς Λιγκ θα αγωνιστεί η Σεβίλλη.
Στη Ρόμα ανήκε η πρώτη μεγάλη φάση του αγώνα, καθώς στο 12ο λεπτό ο Ντιμπάλα έστρωσε στον Τσελίκ που έκανε με τη μία το γύρισμα από δεξιά και ο Σπινατσόλα πλάσαρε από το πέναλτι αλλά ο Μπόνο έσωσε. Το ματς πήγε στη δύναμη και δεν υπήρξαν άλλες φάσεις ως το 35ο λεπτό όταν και η Ρόμα βρήκε το γκολ. Οι "τζιαλορόσι" έκλεψαν στο κέντρο, ο Μαντσίνι με τη μία έβγαλε την κάθετη για τον Ντιμπάλα και ο Αργεντινός κινήθηκε ανάμεσα στα στόπερ της Σεβίλλης και πλάσαρε τον Μπόνο για το 0-1. Η πρώτη μεγάλη φάση της Σεβίλλης ήρθε στο 44ο λεπτό καθώς μετά από κόρνερ ο Φερνάντο πήρε την κεφαλιά στο πίσω δοκάρι αλλά αστόχησε ενώ στο 45+6’ οι Ανδαλουσιανοί άγγιξαν το γκολ. Ο Ράκιτιτς έπιασε φοβερό σουτ στην κίνηση έξω από την περιοχή αλλά η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι του Πατρίσιο. H Σεβίλλη μπήκε δυνατά στο 2ο ημίχρονο και στο 52ο λεπτό ο Τέλες πάτησε περιοχή κι έκανε το σουτ από αριστερά αλλά η μπάλα πέρασε άουτ ενώ στο 55’ ήρθε η ισοφάριση. Ο Νάβας έβγαλε τη σέντρα από δεξιά και ο Μαντσίνι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του στην προσπάθεια του να διώξει. Στο 67ο λεπτό μετά από εκτέλεση φάουλ του Πελεγκρίνι η μπάλα κόλλησε στην περιοχή της Σεβίλλης και ο Έιμπραχαμ πλάσαρε αλλά ο Μπόνο είπε όχι. Στην εξέλιξη της φάσης ο Ιμπάνιεθ έκανε νέο σουτ αλλά αστόχησε. Στο 75’ ο Τέιλορ έδωσε αρχικά πέναλτι σε πέσιμο του Οκάμπος αλλά είδε το VAR και άλλαξε σωστά την απόφασή του και στο 81’ η Ρόμα φώναξε για πέναλτι σε χέρι του Γκουντέλι αλλά ούτε εκεί δόθηκε κάτι. Στο 83’ ο Πελεγκρίνι εκτέλεσε έξυπνα το φάουλ για τον Μπελότι που από κοντά πλάσαρε στην κίνηση αλλά ο Μπόνο έσωσε με τα ακροδάχτυλα. Στο 90+2’ ο Σούσο σέντραρε από δεξιά και ο Εν Νεσιρί πήρε την κεφαλιά αλλά αστόχησε και στο 90+6’ ο Σούσο έκανε το σουτ και ο Πατρίσιο απέκρουσε ασταθώς ενώ στη συνέχεια της Φάσης ο Φερνάντο σούταρε από μακριά και αστόχησε για λίγο. Στο 120+12’ ο Ζαλέβσκι εκτέλεσε το κόρνερ, ο Σμόλινγκ πήρε την κεφαλιά και η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι του Μπόνο κι έτσι το ματς οδηγήθηκε στα πέναλτι. Εκεί ο Οκάμπος έκανε το 1-0 και ο Κριστάντε ισοφάρισε σε 1-1 ενώ ο Λαμέλα έκανε το 2-1 και ο Μαντσίνι εκτέλεσε άσχημα πάνω στον Μπόνο. Ο Ράκιτιτς έκανε το 3-1 και ο Ιμπάνιεθ έστειλε την μπάλα στο δοκάρι μετά και από επαφή του Μπόνο. Δοκάρι σημάδεψε και ο Μοντιέλ αλλά ο Πατρίσιο βρήκε λίγο την μπάλα και δόθηκε επανάληψη και στη 2η εκτέλεση ο Αργεντινός έκανε το 4-1.