8 Ιουν 2023

Ευρωπαϊκός τίτλος μετά από 58 χρόνια για την Γουέστ Χαμ

Ευρωπαϊκός τίτλος για τη Γουέστ Χαμ μετά από 58 χρόνια. Τα "σφυριά" κέρδισαν τη Φιορεντίνα με 2-1, σκοράροντας στο 90ο λεπτό και σήκωσαν το Conference League. Προηγήθηκε η Γουέστ Χαμ, απάντησαν οι "βιόλα" και στο 90ο λεπτό ο Μπόουεν πέτυχε το "χρυσό" γκολ για την ομάδα του Μόγες. Στο 10ο λεπτό ο Μαντραγκόρα έπιασε το σουτ
έξω από την περιοχή αλλά η μπάλα πέρασε άουτ ενώ στο 13’ η μπάλα στρώθηκε έξω στον Ντέκλαν Ράις που έκανε με τη μία το σουτ αλλά αστόχησε για λίγο. Γενικά το ματς πήγε στη δύναμη και οι φάσεις στο πρώτο μέρος ήταν ελάχιστες. Η Φιορεντίνα γύριζε καλύτερα την μπάλα αλλά δεν μπορούσε να βρει το ρήγμα ενώ η Γουέστ Χαμ πρόσεχε κυρίως την άμυνά της. Στο 45+5’ μετά από σέντρα από δεξιά ο Κουαμέ πήρε την κεφαλιά στο πίσω δοκάρι και ο Αρεολά απέκρουσε εντυπωσιακά. Στην επαναφορά ο Γιόβιτς πήρε το ριμπάουντ κι έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα αλλά το γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ στον Σέρβο. Στο 50’ το σουτ του Μπενραχμά κόντραρε στον Ντοντό και πέρασε κόρνερ ενώ στο 60’ ο Ντελ Θέρο Γκράντε κλήθηκε από το VAR κι έδωσε πέναλτι υπέρ της Γουέστ Χαμ σε χέρι του Μπιράγκι. Ο Μπενραχμά το εκτέλεσε όμορφα κι έκανε έτσι το 0-1. Ωστόσο στο 67ο λεπτό ο Μποναβεντούρα κοντρόλαρε με το αριστερό και σούταρε με το δεξί μέσα από την περιοχή για το 1-1. Στο 72’ οι "βιόλα" άγγιξαν και το 2ο γκολ καθώς ο Γκονθάλεθ σέντραρε από δεξιά, ο Καμπράλ έστρωσε στον Μαντραγκόρα που πλάσαρε άστοχα από το πέναλτι. Στο 80’ ο Τεράτσιανο πραγματοποίησε τεράστια επέμβαση σε σουτ του Σούτσεκ αλλά η φάση δεν μέτρησε καθώς προϋπήρξε φάουλ του Αντόνιο στον Μιλένκοβιτς. Στο επόμενο λεπτό ο Τεράτσιανο είπε όχι και σε κεφαλιά του Σούτσεκ και στο 89’ ο Άμραμπατ έπιασε το σουτ έξω από την περιοχή αλλά ο Αρεολά μπλόκαρε. Και στο 90ο λεπτό ο Πακετά έβγαλε πανέμορφη κάθετη στον Μπόουεν, ο οποίος έφυγε οριακά στην πλάτη της άμυνας της Φιορεντίνα και πλάσαρε τον Τεράτσιανο για το 1-2.