11 Αυγ 2022

Σάρωσε όλες τις κούπες η Ρεάλ

Η Ρεάλ ξεκίνησε τη νέα σεζόν από εκεί που σταμάτησε την περασμένη. Οι Μαδριλένοι επικράτησαν της Άιντραχτ με 2-0 στο Ελσίνκι και σήκωσαν το 5ο ευρωπαϊκό Σούπερ Καπ στην ιστορία τους. Μάλιστα αυτή είναι η 4η κούπα της Ρεάλ μέσα στο 2022, μετά το ισπανικό Σούπερ Καπ, το Τσάμπιονς Λιγκ
και το πρωτάθλημα Ισπανίας. Μόνος στη 2η θέση της λίστας των σκόρερ της Ρεάλ, ο Καρίμ Μπενζεμά! Στο 14ο λεπτό μετά από κάθετη του Μπορέ, ο Καμάντα έφυγε στην πλάτη της άμυνας της Ρεάλ και σούταρε μέσα από την περιοχή αλλά ο Κουρτουά του είπε όχι εντυπωσιακά ενώ στο 17’ η Ρεάλ αναπτύχθηκε όμορφα από δεξιά, έγινε το γύρισμα και ο Βινίσιους πλάσαρε από κοντά αλλά ο Τούτα έσωσε στη γραμμή. Στο 25ο λεπτό ο Κουρτουά έδιωξε και το σουτ του Κνάουφ από δεξιά ενώ στο 36’ ο Βινίσιους έκανε όμορφη ενέργεια από αριστερά, έφερε την μπάλα στο δεξί και σούταρε αλλά ο Τραπ έβγαλε δύσκολα σε κόρνερ. Και από το κόρνερ, ο Μπενζεμά πήρε την πρώτη κεφαλιά, ο Κασεμίρο στα δεξιά τη δεύτερη και ο Αλάμπα από κοντά πλάσαρε για το 1-0. Μάλιστα στο 41ο λεπτό ο Κρόος από δεξιά γύρισε στον Μπενζεμά που έκανε ένα κοντρόλ και σούταρε μόνος του από το πέναλτι αλλά έστειλε την μπάλα μόλις άουτ. Στο 55’ μετά από κόντρες η μπάλα στρώθηκε στον Βινίσιους που σούταρε μέσα από την περιοχή αλλά είδε τον Τραπ να σώζει δύσκολα και στο 61’ ο Κασεμίρο βρήκε χώρο έξω από την περιοχή κι έκανε το σουτ, με την μπάλα να τραντάζει το οριζόντιο δοκάρι του Τραπ. Και στο 67’ ο  Βινίσιους έφυγε από αριστερά κι έκοψε για τον Μπενζεμά που πλάσαρε με τη μία από το πέναλτι κι έκανε το 2-0. Ο Γάλλος με αυτό το γκολ βρέθηκε μόνος στη 2η λίστα των σκόρερ της Ρεάλ, πάνω από τον Ραούλ.