19 Ιαν 2022

Άφησαν ανοιχτούς λογαριασμούς στη Τούμπα

Ισόπαλοι χωρίς γκολ έμειναν ΠΑΟΚ και ΑΕΚ στην Τούμπα, στον πρώτο προημιτελικό κυπέλλου στην Τούμπα, έτσι όλα θα κριθούν στον επαναληπτικό του ΟΑΚΑ σε μια βδομάδα. Οι ευκαιρίες δεν έλειψαν για τις δυο ομάδες, ο Λύρατζης είχε δοκάρι, ο Τσούμπερ είχε γκολ που ορθώς ακυρώθηκε ως οφσάιντ, έτσι το 0-0 δεν άλλαξε.
 Με διάθεση και ένταση ξεκίνησαν την αναμέτρηση οι 22 ποδοσφαιριστές δίνοντας έναν ενδιαφέροντα ρυθμό στο ματς. Οι πρώτες καλές φάσεις για τον ΠΑΟΚ ήρθαν στο 6’ με σουτ του Κούρτιτς και στο 14’ με σουτ του Ζίβκοβιτς. Και τις δυο φορές ήταν ο Τσιντώτας που έδωσε την λύση. Η ΑΕΚ δημιούργησε κάποιες επικίνδυνες επιθετικές προϋποθέσεις χωρίς όμως να φτάσει σε σοβαρή τελική προσπάθεια πλην του 34ου λεπτού. Τότε ο Γιέφτιτς ήταν που βρέθηκε μόνος σε πλεονεκτική θέση αλλά το πλασέ του μπλόκαρε σωτήρια ο Πασχαλάκης. Από εκεί και πέρα, οι γηπεδούχοι ήταν και πάλι αυτοί που απειλούσαν μέχρι το τέλος του ημιχρόνου αλλά οι δυο τελικές του Αουγκούστο στο 35’ και το 41’ δεν είχαν ευτυχή κατάληξη. Έτσι, το 0-0 παρέμεινε. Χωρίς αλλαγές για τους δυο αντιπάλους άρχισε το δεύτερο ημίχρονο, χωρίς να διαφοροποιηθεί ιδιαίτερα η εικόνα του. Στο 52’ ο Λύρατζης έκανε το σουτ από καλή θέση αλλά έφυγε άουτ, ενώ στο 55’ ο Τσούμπερ βρήκε δίχτυα σε αντεπίθεση αλλά το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν πολύ κοντά στο γκολ στο 62’, όταν ο Τσούμπερ βρέθηκε τετ α τετ με τον Πασχαλάκη αλλά ο τερματοφύλακας του ΠΑΟΚ απέκρουσε εντυπωσιακά. Όλα αυτά από μία κάθετη πάσα στην πλάτη της άμυνας, κάτι που δημιουργούσε έντονα προβλήματα στους “ασπρόμαυρους”. Ο Λουτσέσκου προσπάθησε να αλλάξει την προβληματική εικόνα του δεύτερου μέρους ρίχνοντας στο ματς τους Μπίσεσβαρ και Βιεϊρίνια στο 71’, ενώ ακολούθησαν και οι Μιτρίτσα-Σφιντέρσκι. Ο ΠΑΟΚ έφτασε κοντά στο 1-0 στο 76’ αλλά η σέντρα-σουτ του Λύρατζη βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι και απομακρύνθηκε. Καλή ευκαιρία και στο 81’ όταν η κεφαλιά του Σφιντέρσκι έφυγε άουτ, την ώρα που ο Δικέφαλος πίεζε για να ανοίξει το σκορ. Αυτό τελικά δεν έγινε, έτσι το 0-0 παρέμεινε έως το φινάλε.