19 Ιαν 2022

Ο Παναθηναϊκός περιμένει τον επόμενο αντίπαλο του

Στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας βρίσκεται από σήμερα, επί της ουσίας, ο Παναθηναϊκός. Το "τριφύλλι" επιβλήθηκε 4-0 της Αναγέννησης Καρδίτσας και μετέτρεψε τη ρεβάνς σε τυπική διαδικασία. Το πρώτο ημίχρονο έφτανε και περίσσευε για να τελειώσει η υπόθεση-πρόκριση, αφού ολοκληρώθηκε με σκορ 4-0.  Οι γηπεδούχοι είχαν 7 τελικές, εκ των οποίων οι 6 προς την εστία. Το 67% κατοχής του Παναθηναϊκού αξιοποιήθηκε στο έπακρο, με ιδανική κυκλοφορία και, βέβαια, τέσσερα γκολ. Μόλις στο 6ο λεπτό, ο Λούκας Βιγιαφάνιες άνοιξε δεξιά στον Αϊτόρ, ο οποίος έκανε το γύρισμα στην καρδιά της αντίπαλης περιοχής και ο Ματέους Βιτάλ άνοιξε το σκορ με πλασέ. Στο 20′ ζευγάρωσε τα γκολ του (όπως και ο Αϊτόρ τις ασίστ του). Ο Ισπανός πήρε τη σκυτάλη από τον Βιτάλ στο 32′, αφού μετά από πάσα του Καρλίτος χρίστηκε σκόρερ. Το ωραιότερο γκολ σημειώθηκε από τον Καρλίτος, ο οποίος στο 42′ είδε εκτός εστίας τον Νέστορα Γκέκα και τον "κρέμασε". Η Αναγέννηση ήταν καλύτερη στο β’ ημίχρονο, χωρίς ωστόσο να αλλάξει κάτι ριζικά. Ο Καρλίτος βρήκε ξανά δίχτυα, όμως για χιλιοστά ήταν εκτεθειμένος και μετά από χρήση VAR το γκολ ακυρώθηκε.