22 Ιαν 2022

Δεν εντυπωσίασε ο Παναθηναϊκός αλλά πήρε σημαντική νίκη

Πέρασε από τη Νίκαια ο Παναθηναϊκός! Ένα γκολ του Αϊτόρ ήταν αρκετό για τους "πράσινους" που επικράτησαν με 1-0 του Ιωνικού. Δεν εντυπωσίασε η ομάδα του Γιοβάνοβιτς που πήρε όμως αυτό που ήθελε και συνεχίζει την ανοδική της πορεία.  Από την άλλη, αυτή ήταν η πέμπτη σερί ήττα στο πρωτάθλημα για τους γηπεδούχους που βρίσκονται στη 12η θέση, έχοντας όμως και δύο ματς παραπάνω από Ατρόμητο και Απόλλωνα που είναι ουραγοί. Οι πράσινοι είχαν την κατοχή στα πρώτα 45 λεπτά αλλά δεν μπόρεσαν να δημιουργήσουν ευκαιρίες. Ο Ιωνικός είχε την μεγαλύτερη φάση με γυριστή κεφαλιά του Μύγα έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Αοσμάν. Τελικά οι πράσινοι άνοιξαν το σκορ στο 38'. Φάση διαρκείας στα καρέ του Ιωνικού, ο Βιγιαφάνιες έκανε το παράλληλο γύρισμα από τα αριστερά, με τον Αϊτόρ να πιάνει μοκοκόμματο γυριστό σουτ με τον Χουτεσιώτη να είναι... απλώς θεατής! Ο Ιωνικός μπήκε στο β' μέρος αποφασισμένος να ισοφαρίσει. Στο 48' είχε δοκάρι σε γύρισμα του Ντάλσιο και σουτ του Άοσμαν, ενώ ο Μύγας στο 52' από εξαιρετικά καλή θέση έστειλε την μπάλα μόλις αουτ! Ο αμυντικός του Ιωνικού ένα λεπτό μετά πρόλαβε την...τελευταία κυριολεκτικά στιγμή τον Βιτάλ πριν ο Αργεντινός σουτάρει για το 0-2. Στο 73' από μία στατική φάση για τον Ιωνικό, ο Κάνιας έπιασε το σουτ από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής, με την μπάλα να περνά δίπλα από το δεξί δοκάρι. Η γηπεδούχος ομάδα προσπάθησε στο τελευταίο δεκάλεπτο για να φέρει το ματς στα ίσα. Πίεσε ψηλά στον Παναθηναϊκό, έκλεψε μπάλες και δεν άφησε τους "πράσινους" να αναπτυχθούν. Επιθετικά ωστόσο, δεν κατάφερε κάτι και το 0-1 έμεινε ως το τέλος.