16 Μαΐ 2021

Ο Αστέρας δεν πήγε για τουρισμό στη Τούμπα

Ο Αστέρας επικράτησε με 0-1 του ΠΑΟΚ μέσα στην Τούμπα και σημείωσε την πρώτη του νίκη στα play off! Ο Αστέρας περίμενε τον ΠΑΟΚ στο μισό γήπεδο. Ο ΠΑΟΚ προσπαθούσε να φτιάξει φάσεις. Ο Τζόλης στο 9' προσπάθησε να φτιάξει φάσεις αλλά ο Τσιφτσής βγήκε και μάζεψε την μπάλα. Στο 11' ο ίδιος παίκτης σούταρε, αλλά ο Τσιφτσής ήταν σε ετοιμότητα. Ο Αστέρας κέρδισε πέναλτι στην πρώτη του επίσκεψη στα "καρέ" του ΠΑΟΚ. Πιο συγκεκριμένα, στο 25' ο Σβαμπ ανέτρεψε τον Γκόμες και ο Τζοβάρας έδειξε την άσπρη βούλα. Ο Πασχαλάκης έπιασε την πρώτη εκτέλεση του Γκόμες, αλλά ο διαιτητής έδωσε επανάληψη αφού ο Έλληνας πορτιέρο δεν πατούσε την γραμμή. Ο ίδιος παίκτης ήταν εύστοχος στην δεύτερη εκτέλεσή του και άνοιξε το σκορ. Μέχρι το ημίχρονο ο ΠΑΟΚ είχε τη κατοχή αλλά δεν μπορούσε να βγάλει τελική! Έτσι πήγε στα αποδυτήρια πίσω στο σκορ! Στο μισό γήπεδο έπαιζε τον Αστέρα στο β' μέρος ο ΠΑΟΚ. Είχαν την υπεροχή οι ασπρόμαυροι, προσπαθούσαν να φτάσουν ως την περιοχή του Αστέρα, αλλά δεν μπορούσαν να γίνει απειλητικοί! Ο Κρέσπο στο 52' είχε μία αδύναμη και άστοχη κεφαλιά! Ο Γκαρσία φρέσκαρε την ομάδα του με τριπλή αλλαγή στο 63'. Αλλά και πάλι το γκολ δεν ερχόταν. Ο Τσιφτσής σταμάτησε τον Τζόλη στο 67'. Ενώ δύο μακρινές προσπάθειες του Νινούα στο 78' και στο 79' δεν είχαν αποτέλεσμα. Ο Αστέρας κράτησε το 0-1 και σημείωσε την πρώτη του νίκη στα play off.