11 Απρ 2021

Ο Άρης πλήρωσε τα σπασμένα της ΑΕΚ

Μια ΑΕΚ με ψυχή, καρδιά και επιτέλους τακτικό πλάνο, πάτησε κάτω τον Άρη (1-3) μέσα στο Χαριλάου και έδειξε πως έχει σφυγμό αν και χιλιοταλαιπωρημένη. Είναι ζωντανή! Η Ένωση, με όπλο την τριάδα στα χαφ τους Κρίστιτσιτς, Γαλανόπουλο, Σιμάνσκι που "δάγκωναν" και κυριάρχησαν στον νευραλγικό χώρο του κέντρου, έπνιξε κυριολεκτικά στο πρώτο 45λεπτο τον αντίπαλο και πήγε στο ημίχρονο με 0-3. Έχοντας, επιπλέον, ως παίκτη – αποκάλυψη τον Βασιλαντωνόπουλο στο δεξί άκρο ο οποίος έκανε πολύ καλό παιχνίδι και μάλιστα ήταν εκείνος που πέτυχε το δεύτερο γκολ με φοβερή κούρσα αξιοποιώντας την πίεση του Καρίμ και την πάσα-ασίστ του Σιμάνσκι. Ο Τάνκοβιτς με πέναλτι που είχε κερδίσει ο Λόπες παλικαρίσια, είχε ανοίξει το σκορ για το 0-1, ενώ το 0-3 της ανάπαυλας που επιβεβαίωνε την ολοκληρωτική κυριαρχία της ΑΕΚ πέτυχε ο Ανσαριφάρντ (κι αυτός με πέναλτι) που κέρδισε ο Γαλανόπουλος για μαρκάρισμα με τις τάπες του Ρόουζ (δόθηκε μέσω VAR). Στην επανάληψη ο Άρης επιχείρησε να αντιδράσει, μείωσε αλλά η ΑΕΚ αν εξαιρέσουμε ένα διάστημα στο ξεκίνημα διαχειρίστηκε σωστά την πίεση και κράτησε άνετα το 1-3. Μάλιστα ήταν εκείνη που είχε τις μεγάλες-κλασικές ευκαιρίες με Καρίμ - Σιμάνσκι για να ανεβάσει ακόμα περισσότερο τον δείκτη του σκορ. Εξαιρετικό ματς οι τρεις του άξονα Κρίστιτσιτς-Γαλανόπουλο και Σιμάνσκι που ήταν και κλειδί όσον αφορά την τακτική υπεροχή, παίκτης – αποκάλυψη και σκόρερ ο Βασιλαντωνόπουλος.