11 Απρ 2021

Νέα απώλεια βαθμών για τον ΠΑΟΚ στη Τρίπολη

Άτυχος στάθηκε ο ΠΑΟΚ στην Τρίπολη, όπου έμεινε τελικά στο 1-1 με τον γηπεδούχο Αστέρα. Ο Δικέφαλος είχε δυο δοκάρια με τον Σφιντέρσκι, προηγήθηκε με τον ίδιο παίκτη, αλλά δέχθηκε την ισοφάριση με… καραμπόλα στον Μουνάφο σε διώξιμο του Ουάρντα. Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε καλύτερα και πιο οργανωμένα το ματς, πήρε σωστά τους χώρους μέσα στο γήπεδο και πίεσε ψηλά δυσκολεύοντας ιδιαίτερα την ανάπτυξη των γηπεδούχων. Ο Δικέφαλος έχασε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία μόλις στο 5ο λεπτό. Ο Βιεϊρίνια βρήκε τον Σφιντέρσκι, ο τελευταίος έκανε την κίνηση και το πλασέ από κοντά αλλά ο Παπαδόπουλος και το δοκάρι στέρησαν από τον Πολωνό το γκολ. Εκμεταλλευόμενος βαθιές μπαλιές, αλλά και συνεργασίες, ο ΠΑΟΚ είχε σχετικά καλή ανάπτυξη και η μόνη φορά που ανησύχησε ήταν στο 12′ από ένα σοβαρό λάθος του Πασχαλάκη. Ο Έλληνας κίπερ έκανε κακό κοντρόλ με τα πόδια αλλά τελικά έσωσε με το χέρι πάνω στη γραμμή. Ο Σφιντέρσκι είχε και δεύτερο δοκάρι στο 22′. Μετά από συνδυασμό και σέντρα του Τζόλη, ο επιθετικός του ΠΑΟΚ πήρε την κεφαλιά αλλά η μπάλα βρήκε το οριζόντιο δοκάρι και απομακρύνθηκε. Ένα λεπτό αργότερα ήταν η σειρά του Τζόλη να απειλήσει με κοντινό σουτ, λίγο πριν ο ρυθμός πέσει κάπως και το ματς ισορροπήσει μετά το ημίωρο, χωρίς να δημιουργούνται σπουδαίες φάσεις. Έτσι, το 0-0 παρέμεινε μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους. Χωρίς αλλαγές για τις δυο ομάδες ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο. Αυτό που δεν κατάφερε ο ΠΑΟΚ και ο Σφιντέρσκι στο πρώτο 45λεπτο, έγινε τελικά στο 56′. Ο Πολωνός βρέθηκε μέσα στη μεγάλη περιοχή και με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι (ξανά!) και στα δίχτυα κάνοντας το 0-1. Στο 58′, ο Ελ Καντουρί μπήκε αντί του Τζόλη (Ο Ουάρντα πήγε στην πλευρά), ενώ στο 65′ ήρθε η ισοφάριση σε μια ανύποπτη φάση. Ο Ουάρντα πήγε να διώξει με τάκλιν, η μπάλα βρήκε στον Μουνάφο και τελικά κατέληξε στην εστία του ΠΑΟΚ γράφοντας το 1-1. Μετά την ισοφάριση, ο ΠΑΟΚ πήρε μέτρα στο γήπεδο, πίεσε τον Αστέρα και έψαξε το δεύτερο γκολ. Στο 71′, ο Αουγκούστο είχε σουτ από καλή θέση που βρήκε σε σώματα, ενώ στο 76′ μπήκε ο Κρμέντσικ και το σύστημα έγινε 4-4-2. Με τους γηπεδούχους να έχουν γυρίσει όλοι πίσω και να παίζουν με τρία στόπερ, ο Δικέφαλος δεν μπορούσε να βρει χώρους για να απειλήσει. Στο 92′ μια κεφαλιά του Σφιντέρσκι μπλόκαρε ο Παπαδόπουλος, στο 94′ η κεφαλιά του Κρέσπο έφυγε άουτ, και έτσι το 1-1 έμεινε το τελικό σκορ.