23 Οκτ 2020

Σεμέδο και Μπα το απροσπέραστο αμυντικό τείχος του Ολυμπιακού

Απίστευτο... νούμερο σε μηδέν παθητικό έχει ο Ολυμπιακός με δίδυμο στην καρδιά της άμυνας τους Ρούμπεν Σεμέντο και Ουσεϊνού Μπα, είτε πρόκειται για εντός συνόρων αναμετρήσεις, είτε για τις ευρωπαϊκές διοργανώσεις. Από το καλοκαίρι του 2019 που συνυπάρχουν στον Πειραιά, έχουν μαζί 26 ματς κρατώντας το μηδέν σε 21 από αυτά. Ο Πορτογάλος σέντερ μπακ μαζί με τον Σενεγαλέζο έχουν "δέσει" απίστευτα, αλληλοσυμπληρώνονται και στήνουν... τείχος στα μετόπισθεν των ερυθρολεύκων και έχουν συνυπάρξει είτε παίζοντας σε ολόκληρο τον αγώνα, είτε για λιγότερο χρόνο από τα ενενήντα λεπτά. Το ποσοστό του ανέπαφου της εστίας είναι της τάξεως του 80.8% και "μιλάει" από μόνο του για το πόσο επιτυχημένο δίδυμο σέντερ μπακ είναι. Σχεδόν σε όλες τις περιπτώσεις έβγαλαν όλο το 90λεπτο μαζί, με εξαίρεση ματς όπως το περσινό 1-1 με την Γούλβς, όπου ο Σεμέντο αποβλήθηκε στο 30' στο 0-0 και στον τελικό Κυπέλλου με την ΑΕΚ όπου ο Πορτογάλος έπαιξε στο τέλος παρτενέρ του Μπα. Η πρώτη φορά που έπαιξαν μαζί οι δύο αμυντικοί στο περσινό 0-0 με την Βικτόρια Πλζεν, για τα προκριματικά του Champions League, με τον Σεμέντο εντεκαδάτο και τον Μπα να περνά στη θέση του τραυματία Αβράαμ. Οι δύο τους δεν... κράτησαν το μηδέν στο νικηφόρο 4-2 πέρυσι με τον Άρη, όταν και οι κιτρινόμαυροι σκόραραν δύο φορές, ενώ τα υπόλοιπα ματς ήταν το 3-1 με την Ξάνθη επίσης την προηγούμενη σεζόν, το 1-2 με την ΑΕΚ στα πλέι-οφ στο ΟΑΚΑ αλλά και το 0-1 από την Άρσεναλ στους "32" του Europa League. Τη σεζόν που διανύουμε, γκολ βρήκε ο ΠΑΣ Γιάννινα απέναντι τους...

Πηγή: redgoal.gr