16 Σεπ 2020

Ιστορική πρόκριση για τον ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ πραγματοποίησε έναν από τους μεγαλύτερους άθλους της ιστορίας του επικρατώντας με 2-1 της πανίσχυρης Μπενφίκα στην Τούμπα και πλέον βρίσκεται στα Play Off του Champions League! Ο Δικέφαλος πέρασε δύσκολες στιγμές στο πρώτο ημίχρονο από τους Πορτογάλους, αλλά στο δεύτερο 45λεπτο φάνηκε αντάξιος των περιστάσεων και με γκολ των Γιαννούλη και Ζϊβκοβιτς πήρε την ιστορική πρόκριση. Στο 63′ ήρθε το γκολ για τον ΠΑΟΚ! Ο Γιαννούλης έκανε φοβερή κούρσα από αριστερά, έκανε τον συνδυασμό με τον Άκπομ και με πλασέ έγραψε το 1-0. Το γκολ έφερε και αλλαγές, με τους Α. Ζίβκοβιτς και Σφιντέρσκι να περνούν στις θέσεις των Πέλκα και Άκπομ, ενώ για την Μπενφίκα μπήκαν στο ματς οι Νούνιες και Βινίσιους. Πριν ακόμα συνέλθουν οι Πορτογάλοι δέχθηκαν και δεύτερο χτύπημα στο 75′! Ο Ζίβκοβιτς μπήκε φρέσκος στο ματς και με ωραία ενέργεια και σουτ έκανε το 2-0! Στο 80′, απέκρουσε εξ επαφής σουτ του Γκριμάλντο, την ώρα πάντως που ο ΠΑΟΚ είχε καταφέρει να ισορροπήσει το παιχνίδι και να το φέρει στα μέτρα του. Το μόνο που κατάφερε η Μπενφίκα ήταν να μειώσει στο 94′ με κεφαλιά του Σίλβα σε 2-1 το οποίο ήταν και το τελικό σκορ με τον ΠΑΟΚ να πανηγυρίζει μια τεράστια πρόκριση!