5 Ιουλ 2020

ΑΕΚ έτοιμη για Τσάμπιονς Λιγκ

Η ΑΕΚ προσπέρασε τον ΠΑΟΚ και στρογγυλοκάθησε στη δεύτερη θέση, επικρατώντας άνετα του Άρη στη Θεσσαλονίκη (4-1). Όταν ο καλύτερος παίκτης της ομάδας που ηττήθηκε με 4-1 είναι ο τερματοφύλακάς της, αντιλαμβάνεστε πως το παιχνίδι δεν είχε ιδιαίτερες συγκινήσεις να προσφέρει όσον αφορά την εξέλιξή του.
Η ΑΕΚ βρέθηκε από την αρχή στη θέση του οδηγού κι όταν είδε τον Άρη να ισοφαρίσει, έκανε το αυτονόητο, για μια ομάδα που καιγόταν για τη νίκη: πάτησε τέρμα το γκάζι από το πρώτο δευτερόλεπτο του δεύτερου μέρους και μέσα σε λιγότερο από 20 λεπτά είχε τους τρεις πόντους στο τσεπάκι της.  Η "Ένωση" έβαλε τη μπάλα κάτω, άνοιξε το παιχνίδι της σε όλο το μήκος και το πλάτος του γηπέδου κι από τη στιγμή που στο δεύτερο ημίχρονο κατάφερε να βγάλει ακόμα περισσότερο νεύρο, υποχρέωσε τον (γεμάτο ελλείψεις και ουσιαστικά χωρίς κίνητρο) Άρη σε ρόλο κομπάρσου μέσα στο ίδιο του το σπίτι.  Ο Ολιβέιρα ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής για τους φιλοξενούμενους, σκοράροντας δύο γκολ σε τρεις τελικές προσπάθειες. Το πρώτο ήταν σίγουρα το πιο όμορφο, όμως ήταν το δεύτερο που επί της ουσίας έκοψε τα πόδια των γηπεδούχων. Το 3-1 ήρθε από τον Σιμόες, με ελαφριά δόση τύχης. Το τελικό 4-1 γράφτηκε από τον Σιμάνσκι, που σκόραρε το πρώτο του γκολ με την φανέλα της ΑΕΚ. Ο Άρης είχε καταφέρει να φέρει το παιχνίδι στα ίσια στο 29', πέντε λεπτά μετά το 1-0 της ΑΕΚ.