16 Φεβ 2020

Οι τεσσάρες του Ολυμπιακού από το πρώτο ημίχρονο

Ο Ολυμπιακός κέρδισε με χαρακτηριστική άνεση τον Πανιώνιο εντός έδρας με 4-0 και επιβεβαίωσε τους τις προβλέψεις που ήθελαν μία άνετη επικράτηση και μάλιστα με μεγάλο σκορ. Πάντως το ίδιο δεν συνέβη μόνο με τους κυανέρυθρους, αλλά και σε άλλα δύο παιχνίδια μέσα στην χρονιά εντός έδρας. Ο Ολυμπιακός που δυσκολεύτηκε να κερδίσει εντός έδρας τον Παναθηναϊκό,
τον Ατρόμητο, την Λαμία, τον Αστέρα Τρίπολης και τον ΟΦΗ, είχε μερικά ήρεμα απογεύματα στο "Γ. Καραϊσκάκης", όπως και αυτά με την ΑΕΛ και τον Άρη. Όταν η ομάδα της Λάρισας είχε πάει στην έδρα του Ολυμπιακού, είχε βρεθεί να χάνει με 4-0 στο πρώτο ημίχρονο από τον Ολυμπιακό, μέχρι να έρθει το δεύτερο ημίχρονο και ο Ουάρντα να μειώσει στο 4-1 μετά από ένα μεγάλο λάθος του Σα.  Εκτός όμως από την ΑΕΛ και τον Πανιώνιο που και αυτός έχασε με 4-0 στο ημίχρονο, το άλλο παιχνίδι με το μεγάλο σκορ ήταν εκείνο με τον Άρη. Τότε ο Ολυμπιακός είχε προηγηθεί με 2-0, ο Άρης είχε μειώσει σε 2-1 και το πρώτο ημίχρονο έκλεισε και πάλι με 4 γκολ να σημειώνονται στο Φάληρο, μιας και το σκορ ήταν στο 3-1. Εν τέλει ο αγώνας με τον Άρη έληξε 4-2 για την ομάδα του Πειραιά. Τέλος, ο Ολυμπιακός είχε μία αντίστοιχη εμφάνιση και σε έναν εκτός έδρας αγώνα, που όμως είχε ειδικές συνθήκες για τις δύο ομάδες. Ο Ολυμπιακός είχε περάσει με 0-5 από την έδρα του Αστέρα στην Τρίπολη με το ημίχρονο να είναι στο 0-4, αλλά η ομάδα της Αρκαδίας, είχε το ελαφρυντικό λόγω του ότι έπαιζε με παίκτη λιγότερο από τα πρώτα 15 λεπτά και την αποβολή του Πασαλίδη.
Πηγή: paok24.com