23 Ιαν 2020

Πέρασε εύκολα ο ΠΑΟΚ από την Λαμία

Ένα γκολ του Λέο Μάτος στο 33′ ήταν αρκετό για τον ΠΑΟΚ να περάσει από την έδρα της Λαμίας, επικρατώντας με 0-1 για την 20η αγωνιστική της Super League. Οι νταμπλούχοι Ελλάδας ήταν καλύτεροι και είχαν τον έλεγχο σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, παίρνοντας το τρίποντο ουσιαστικά πιο εύκολα από ό,τι φαίνεται από το τελικό σκορ.
Το γκολ για τους φιλοξενούμενους ήρθε στο 33′ από μια στημένη φάση. Ο Βιεϊρίνια εκτέλεσε τέλεια το φάουλ από δεξιά με σέντρα, και ο Μάτος με κοντινή προβολή έκανε το 0-1. Ακολούθησε μια διακοπή (λόγω προβλημάτων στο VAR) του αγώνα που έκοψε κάπως τον ρυθμό. Οι νταμπλούχοι Ελλάδας δεν έχασαν τον έλεγχο του ματς, αλλά δεν έφτασαν και με αξιώσεις στην αντίπαλη περιοχή. Την ίδια ώρα, η Λαμία δεν έγινε ποτέ ιδιαίτερα επικίνδυνη επιθετικά, έτσι το 0-1 παρέμεινε ως τη λήξη του ημιχρόνου. Ο ΠΑΟΚ συνέχισε και στο δεύτερο ημίχρονο να έχει την κατοχή της μπάλας και έφτανε σχετικά εύκολα κοντά στην αντίπαλη περιοχή, χωρίς όμως οι προσπάθειες των παικτών του να έχουν ευτυχή κατάληξη. Η Λαμία από την πλευρά της, πήρε κάποια μέτρα στο γήπεδο αλλά οι χώροι ήταν καλά κλεισμένοι από την ανασταλτική λειτουργία του Δικεφάλου. Έτσι, μόνο με μερικές στημένες φάσεις έκανε αισθητή την παρουσία της επιθετικά. Ο Δικέφαλος έκανε καλή διαχείριση και κράτησε εύκολα το 0-1 μέχρι το φινάλε.