19 Ιαν 2020

Ο ΠΑΟΚ "καθάρισε" εύκολα τον Αστέρα

Μετά από ένα παράξενο ματς, με πολλές διακοπές, πολλές (σωστές αλλά χρονοβόρες)) χρήσεις VAR, και πολλές καθυστερήσεις, ο ΠΑΟΚ τελικά επικράτησε εύκολα του Αστέρα Τρίπολης με 3-1 στην Τούμπα, για την 19η αγωνιστική της Super League. Έχοντας δυσκολία να πλησιάσουν στην αντίπαλη περιοχή,
οι νταμπλούχοι Ελλάδας δεν έφτασαν σε κάποια καθαρή φάση, πέρα από μια κεφαλιά του Ίνγκασον απο στημένο που έφυγε άουτ στο 25′. Τέσσερα λεπτά αργότερα πάντως, η λύση βρέθηκε. Μία κάθετη του Βιεϊρίνια που κόντραρε σε αμυντικό, έφτασε στον Σφιντέρσκι και αυτός με πλασέ έκανε το 1-0. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν παίρνοντας κάποια μέτρα στο γήπεδο και με ένα-δυο σουτ, τα οποία όμως δεν ανησύχησαν ιδιαίτερα τον Ζίβκοβιτς. Ο ρυθμός πάντως είχε χαλάσει τελείως από την άσκοπα χρονοβόρα χρήση του VAR από τον Σκουλά σε δυο φάσεις. Έτσι, το σκορ δεν άλλαξε μέχρι το φινάλε του πρώτου μέρους.Στο 60΄ο Πέλκας χρίστηκε σκόρερ. Σε μια περίεργη φάση, αρχικά υποδείχθηκε οφσάιντ, μετά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, και με το VAR αποφασίστηκε σωστά ότι το γκολ έπρεπε να μετρήσει. Έτσι έγινε το 2-0. Άλλη μια… κουφή φάση έγινε στο 64′. Ο Σφιντέρσκι ανατράπηκε από τον Σουάρες, ο Σκουλάς έδωσε πέναλτι και απευθείας κόκκινη, αλλά μέσω VAR διόρθωσε (σωστά και πάλι) δίνοντας φάουλ και 2η κίτρινη (άρα και πάλι αποβολή) για τον Σουάρες… Την εκτέλεση ανέλαβε έξι λεπτά αργότερα ο Αουγκούστο, με τον Παπαδόπουλο να αποκρούει εντυπωσιακά. Στο 79′ο Μίσιτς έβγαλε σέντρα από αριστερά και με πλασέ ο Λάμπρου έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Ο Αστέρας κατάφερε να μειώσει στο 87′ με κοντινό σουτ του Μάρκο Φερνάντεθ, κι αφού πρώτα ακυρώθηκε και κατακυρώθηκε (σωστά ξανά!) λόγω VAR. Έτσι, το 3-1 ήταν το τελικό σκορ του αγώνα.