12 Ιουν 2019

Ένα βήμα πριν τον τίτλο ο Παναθηναϊκός

Σε ένα παιχνίδι-γιορτή για την Πάτρα, ο Παναθηναϊκός επικράτησε του μαχητικού Προμηθέα με 92-80 και έκανε το 2-0 στους τελικούς της Basket League. Έτσι, οι «πράσινοι» έχουν την ευκαιρία να κατακτήσουν τον τίτλο το βράδυ της Παρασκευής (21:00) στο κλειστό του ΟΑΚΑ.  Αρκετά επιθετικός ήταν ο Παναθηναϊκός στο ξεκίνημα του αγώνα και προηγήθηκε με 3-7,
με τους γηπεδούχους να ισορροπούν και να προσπερνούν στο σκορ με τρίποντο του Μπράουν (14-12, 5') και να φτάνουν μέχρι το 17-12. Ωστόσο οι «πράσινοι» έβγαλαν αντίδραση και με επιμέρους 10-3 πέρασαν ξανά μπροστά με καλάθι του Γκιστ. Στα 16'' όμως, ο Παρκς ευστόχησε από μέση απόσταση και διαμόρφωσε το 22-22 της πρώτης περιόδου. Στη συνέχεια ο Παναθηναϊκός ανέβασε ρυθμό και έχτισε διψήφιο προβάδισμα με τον Παπαπέτρου να ευστοχεί σε δύο βολές (23-34, 14'). Οι Πατρινοί βρήκαν λύσεις από την περιφέρεια και με διαδοχικά τρίποντα μείωσαν στους 6 (33-39, 17'), με τους παίκτες του Ρικ Πιτίνο να απαντούν με επιμέρους 10-6 για το 39-49 του πρώτου ημιχρόνου. Στην επανάληψη ο Προμηθέας κέρδιζε τη μάχη των ριμπάουντ και μείωσε στους 6 με συνεχόμενους πόντους από Λίποβι, Τσαϊρέλη και Μπράουν (53-59, 26'). Κάτι λιγότερο από τρία λεπτά χρειάστηκαν οι «πράσινοι» για να ανεβάσουν ξανά τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα, με 4 σερί πόντους του Τόμας (55-56, 29'), το οποίο και διατήρησαν με τρίποντο του Λάνγκφορντ στην εκπνοή (57-69). Ο Προμηθέας πίεζε ωστόσο ο Παναθηναϊκός είχε τις απαντήσεις και κρατούσε με άνεση το προβάδισμα στα μέσα της τελευταίας περιόδου (70-80), έχοντας περισσότερες λύσεις στην επίθεση. Στα τελευταία λεπτά ο Προμηθέας έδειχνε να μην έχει ενέργεια, με τον Παναθηναϊκό να έχει τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και να επικρατεί με το τελικό 92-80 για να διπλασιάσει τις νίκες του στη σειρά των τελικών.