10 Ιουν 2019

Στην Ευρώπη κυριαρχεί ο νόμος της Πορτογαλίας

Η Πορτογαλία σήκωσε το πρώτο Nations League της ιστορίας. Μετά το Euro, οι Πορτογάλοι κατέκτησαν και τη νεοσύστατη διοργάνωση, καθώς κέρδισαν με 1-0 στον τελικό την Ολλανδία. Στο 12ο λεπτό ο Σίλεσεν σταμάτησε το μακριό σουτ του Φερνάντες, όπως έκανε και στο 28’ σε κεφαλιά του Φόντε. Η Πορτογαλία ανέβηκε κι άλλο και στο 30’ ο Φερνάντες έπιασε νέο σουτ από δεξιά,
με τον Σίλεσεν να έχει ξανά την απάντηση ενώ στο 38’ ο Πορτογάλος μέσος δοκίμασε ξανά το πόδι του αλλά η μπάλα πέρασε λίγο έξω. Στο 57’ μετά από λάθος του Φόντε ο Ντεπάι έκανε το γύρισμα και ο Πατρίσιο έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ και στο 60’ ήρθε το γκολ για την Πορτογαλία. Ο Γουέδες άλλαξε όμορφα με τον Μπερνάρντο Σίλβα και με όμορφο σουτ από το ημικύκλιο της περιοχής έγραψε το 1-0. Οι «οράνιε» άγγιξαν την ισοφάριση στο 65ο λεπτό καθώς ο Ντεπάι πήρε αμαρκάριστος την κεφαλιά μέσα από την περιοχή των Πορτογάλων, αλλά ο Πατρίσιο είπε όχι ενώ στο 69’ ο Ντίας πρόλαβε σωτήρια κι έδιωξε πριν ο Πρόουμς πλασάρει από κοντά. Στο 79ο λεπτό το μακρινό σουτ του Ντε Ρουν, πέρασε μόλις έξω, ενώ στο 80’ ο Σίλεσεν μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια το σουτ του Φερνάντες. Η Ολλανδία πίεσε πολύ στο τελευταίο δεκάλεπτο και στο 82’ ο Πατρίσιο έσωσε μετά από κοντινό πλασέ του Ντεπάι και από το κόρνερ ο Λ.Ντε Γιονγκ έκανε το σουτ με την πάλα να ξύνει το δοκάρι των Πορτογάλων.