2 Ιουν 2019

Η Λίβερπουλ βασίλισσα της Ευρώπης ξανά

Στην κορυφή της Ευρώπης η Λίβερπουλ, μετά από 14 ολόκληρα χρονιά και το «Θαύμα της Πόλης». Οι «κόκκινοι» του Κλοπ, κέρδισαν με 2-0 την Τότεναμ στη Μαδρίτη και σήκωσαν το 6ο Champions League στην ιστορία τους. Δικαίωση για τον Κλοπ και τους παίκτες του, μετά από το χαμένο πρωτάθλημα με 97 βαθμούς, φωνάζει ίσως και δίκαια η Τότεναμ για το πέναλτι με το οποίο άνοιξε το σκορ η Λίβερπουλ.
Το ματς ξεκίνησε μέσα σε μια απίθανη ατμόσφαιρα και με τις ομάδες να μπαίνουν φουριόζες ακριβώς μετά το ενός λεπτού σιγής, για τον αδικοχαμένο, Χοσέ Αντόνιο Ρέγες! Στην πρώτη κιόλας επίθεση, ο Μανέ έκανε το γύρισμα από αριστερά, η μπάλα βρήκε στο στήθος και στη συνέχεια στο χέρι του Σισοκό και ο Σκόμινα έδωσε ένα πολύ αυστηρό πέναλτι στη Λίβερπουλ στα 25 κιόλας δευτερόλεπτα. Ο Σαλάχ το εκτέλεσε εύστοχα και έκανε το 0-1. Η Τότεναμ προσπάθησε να συνέλθει και στο 10ο λεπτό, ο Σισοκό δοκίμασε το πόδι του από μακριά αλλά η μπάλα έφυγε αρκετά ψηλά ενώ στο 17’ ο Άρνολντ βρήκε χώρο στα δεξιά κι έπιασε ένα φοβερό σουτ από τα 30 μέτρα, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο έξω. Λίγα δευτερόλεπτα μετά είχαμε την... ευχάριστη εισβολή της κυρίας Κίνσεϊ Βολάνσκι. Η ομάδα του Κλοπ είχε τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα, είχε «πνίξει» την Τότεναμ με το ασφυκτικό της πρέσινγκ και ουσιαστικά δεν απειλήθηκε σε κανένα σημείο του πρώτου μέρους. Στο επιθετικό κομμάτι η Λίβερπουλ δεν πήρε ρίσκα αλλά και πάλι εκείνη ήταν που απείλησε στο 41’. Ο Ρόμπερτσον έκανε την κούρσα και το σουτ από αριστερά και ο Γιορίς έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ. Η Τότεναμ μπήκε καλύτερα στην επανάληψη και  στο 55’ ο Έρικσεν έκανε την μπαλιά, ο Άλι κατέβασε στην περιοχή κι έκανε το σουτ αλλά ο Άρνολντ έκοψε με προβολή. Ο ρυθμός του αγώνα δεν ήταν καθόλου καλός και η επόμενη φάση ήρθε στο 69ο λεπτό. Ο Μανέ έκανε φοβερή ενέργεια και πέρασε κάθετα στον Σαλάχ. Ο Αιγύπτιος έστρωσε στον Μίλνερ που έκανε το συρτό σουτ αλλά η μπάλα έξυσε το δοκάρι του Γιορίς. Στο 70ο λεπτό ο Τριπιέ σέντραρε από δεξιά και ο Άλι πήρε την κεφαλιά αλλά αστόχησε για λίγο και  στο 80’ ο Άλισον είπε όχι σε τρομερό σουτ του Σον ενώ στη συνέχεια μπλόκαρε και το κοντινό πλασέ του Λούκας Μόουρα. Στο 85’ ο Άλισον έσωσε εντυπωσιακά μετά από εκτέλεση φάουλ του Έρικσεν αλλά στο 88’ μετά από κόρνερ η άμυνα της Τότεναμ δεν έδιωξε σωστά και ο Οριγκί με συρτό σουτ από αριστερά έκανε το 0-2 και κλείδωσε τη νίκη.