5 Μαΐ 2019

Παράσταση για έναν ρόλο στη Λιβαδειά

Η ΑΕΚ καθάρισε με συνοπτικές διαδικασίες τον Λεβαδειακό σαν σε προπόνηση και πλέον πάει στον τελικό της 11ης Μαΐου με όλα της τα όπλα. Το ματς στη Λιβαδειά δεν σηκώνει ιδιαίτερης κριτικής, με τους παίκτες του Μανόλο Χιμένεθ να εμφανίζονται όπως πρέπει και να μετατρέπουν σε παράσταση για έναν ρόλο την αναμέτρηση. Σταματώντας εν τέλει στο 0-3 που τιμά τον αντίπαλο.
Η Ένωση έκανε ότι ήθελε στον αγωνιστικό χώρο, είχε ένταση στο παιχνίδι της που πήγαζε σε μεγάλο βαθμό από τον άξονα και την παρουσία του Γαλανόπουλου που ήταν εκ των κορυφαίων, είχε πάθος, είχε πλάνο και θα μπορούσε αν ήταν λίγο πιο προσεκτική στα τελειώματα να φτάσει σε μυθικό σκορ. Ο Μπακασέτας στο φινάλε του πρώτου μέρους με ρουκέτα μέσα από την περιοχή έκανε το 0-1 σκοράροντας ξανά και δείχνοντας πως βρίσκεται σε πολύ καλή κατάσταση, ο Λιβάγια αφού… έκρυψε την μπάλα με τον Μάνταλο πέτυχε το 0-2, ενώ το 0-3 πέτυχε ο Έκι Πόνσε με άψογο τελείωμα από την δεύτερη ασίστ του Μάνταλου στο ματς. Ο Πόνσε ολοκλήρωσε την Super League με 16 γκολ. Όλα αυτά σίγουρα είναι δείγματα άκρως θετικά για την ΑΕΚ, ωστόσο η πιο σπουδαίες ειδήσεις που βγήκαν από το ματς αφορούν την ετοιμότητα των Τσιγκρίνσκι – Μπογέ! Με τον Ουκρανό να παίζει για 77’ λεπτά, να είναι αλάνθαστος και ο γνωστός ηγέτης της άμυνας δείχνοντας έτοιμος για τον τελικό, ενώ χρόνο πήρε και ο Αργεντινός στο τελευταίο 20λεπτο, επιβεβαιώνοντας και εκείνος την ετοιμότητα του. Και φυσικά, κερασάκι στην τούρτα, η χρησιμοποίηση στο φινάλε του Έλντερ Λόπες, με τον Πορτογάλο να επιστρέφει μετά από 7 μήνες.