5 Μαΐ 2019

Με τεσσάρα αποχαιρέτησε ο Παναθηναϊκός

Στο τελευταίο ματς της χρονιάς, ο Παναθηναϊκός άφησε… γλυκιά γεύση στον κόσμο του, διαλύοντας τον Παναιτωλικό στο ΟΑΚΑ με 4-0. Οι «πράσινοι» με αρκετό νέο… αίμα στην ενδεκάδα αλλά και στην αποστολή, έπαιξαν κατά διαστήματα ωραίο ποδόσφαιρο, είχαν αποτελεσματικότητα και πρόσφεραν γκολ και θέαμα στον λιγοστό κόσμο που πήγε στο ΟΑΚΑ για το τελευταίο χειροκρότημα σε μια δύσκολη χρονιά που πλέον έλαβε τέλος.
Στα ενθαρρυντικά για το «τριφύλλι», τόσο τα δυο γκολ του Φεντερίκο Μακέντα που έδειξε έστω και στο φινάλε της σεζόν να βρίσκει ξανά την επαφή με τα δίχτυα, όσο κυρίως η εικόνα  των νεαρών παικτών που χρησιμοποιήθηκαν. Τόσο ο Βαγγέλης Θεοχάρης που έκανε ντεμπούτο στην ενδεκάδα των «πράσινων», όσο και οι Στάικος, Εμμανουηλίδης, Αθανασακόπουλος και Καμπετσής που επίσης αγωνίστηκαν έδειξαν καλά δείγματα γραφής. Ο Παναθηναϊκός, λοιπόν, με τη νίκη του πήγε στους 36 βαθμούς έχοντας βέβαια κατακτήσει 47 στο γήπεδο, αλλά τους στερήθηκε λόγω των διάφορων τιμωριών. Ο Παναιτωλικός από την πλευρά του, στο τελευταίο ματς με τον Δέλλα στον πάγκο φαινόταν αρκετά επηρεασμένος από το σίγουρο «αντίο» του Έλληνα τεχνικού κι αποχαιρέτησε τη φετινή  Super League με μια βαριά ήττα που τον άφησε στους 36 βαθμούς επίσης…Το παιχνίδι στο ΟΑΚΑ άρχισε με τις καλύτερες προϋποθέσεις για τον Παναθηναϊκό, αφού οι «πράσινοι» εμφανίστηκαν ορεξάτοι, πάτησαν αρκετές φορές περιοχή στο πρώτο δεκάλεπτο και σε μια από αυτές στο 11’ ο Άργκους τράβηξε τον Κάτσε και ο Τζήλος έδωσε το πέναλτι. Ο Χατζηγιοβάνης εκτέλεσε εύστοχα… και τις δυο φορές, αφού στην πρώτη ο Λαρισαίος διαιτητής έδειξε επανάληψη, ανοίγοντας το σκορ. Ο Παναθηναϊκός συνέχισε να είναι κυρίαρχος και ήταν θέμα χρόνου να βρει κι άλλα γκολ. Στο 19’ μετά από ωραία πάσα του Τζανδάρη, ο Φεντερίκο Μακέντα από πλάγια αριστερά μέσα από τη μεγάλη περιοχή πλάσαρε, η μπάλα πέρασε κάτω από τα πόδια του Γιαννακόπουλου κι έγινε το 2-0, ενώ στο 40’ μετά από εξαιρετική διαγώνια πάσα του νεαρού Θεοχάρη, ο Ιταλός με ένα διαγώνιο πλασέ στην κίνηση με το αριστερό, διαμόρφωσε το 3-0 του πρώτου ημιχρόνου. Το δεύτερο ημίχρονο δεν είχε την ίδια ένταση, με τον Παναιτωλικό στο πρώτο τέταρτο να προσπαθεί να βγάλει κάποια αντίδραση αλλά να μην καταφέρνει πολλά πράγματα. Σε ένα επικίνδυνο φάουλ του Γκούγκα ο Κότσαρης αντέδρασε εξαιρετικά και εκεί ουσιαστικά πήρε τέλος η επιθετική δραστηριότητα των φιλοξενούμενων. Ο Δώνης από το 66’ και μετά έδωσε ευκαιρίες και στα υπόλοιπα παιδιά που ήταν στην αποστολή, ρίχνοντας στο ματς Εμμανουηλίδη, Αθανασακόπουλο και Καμπετσή. Οι νεαροί του «τριφυλλιού» ήταν αυτοί που… συνεργάστηκαν κατά κάποιο τρόπο στο 81’, με τον Καμπετσή να σουτάρει δυνατά από αριστερά, τον Γιαννακόπουλο να μην διώχνει καλά και τον επερχόμενο Εμμανουηλίδη να   διαμορφώνει το 4-0. Αυτό ήταν και το τελικό αποτέλεσμα στο ΟΑΚΑ, με τους «πράσινους» να παίρνουν θερμό χειροκρότημα από τον κόσμο που ήταν στο γήπεδο.