11 Μαΐ 2019

Πανάξια ο ΠΑΟΚ κατέκτησε το πρώτο ντάμπλ της ιστορίας του

Ο ΠΑΟΚ κέρδισε για τρίτη συνεχόμενη φορά το Κύπελλο Ελλάδας κόντρα στην ΑΕΚ, αυτή τη φορά με 1-0 στον τελικό του ΟΑΚΑ, και κατέκτησε το πρώτο νταμπλ της ιστορίας του! Το «χρυσό» γκολ πέτυχε ο Τσούμπα Άκπομ με ψαλιδάκι στο 45′, σε ένα ματς που ο Δικέφαλος του Βορρά ήταν σαφώς ανώτερος από τον αντίπαλό του και στο οποίο επικράτησε απόλυτα δίκαια.
Σε σχετικά αργό τέμπο ξεκίνησε το παιχνίδι για τις δυο ομάδες, οι οποίες πάντως δημιούργησαν από μια ευκαιρία για γκολ στο πρώτο δεκάλεπτο. Στο 6′ ο Πόνσε απείλησε με σουτ μετά από σέντρα του Λιβάγια, ενώ στο 9′ ο ΠΑΟΚ απάντησε με κεφαλιά του Κρέσπο που μπλόκαρε ο Μπάρκας. Ακολούθησαν πολλά λάθη εκατέρωθεν και διακοπές του αγώνα λόγω τραυματισμών που χάλασαν ακόμα περισσότερο τον ρυθμό του αγώνα. Οι δυο αντίπαλοι έπαιρναν ελάχιστα ρίσκα και έπασχαν σε φαντασία και δημιουργία, καθώς οι επιθέσεις γίνονταν σε σετ παιχνίδι με οργανωμένες άμυνες. Πέρα από κάποιες στημένες φάσεις του ΠΑΟΚ που πέρασαν ανεκμετάλλευτες, έπρεπε να φτάσουμε στο 32′ για να κάνει ένα μακρινό σουτ ο Ζαμπά που έφυγε άουτ. Η πρώτη πραγματικά μεγάλη ευκαιρία ήρθε στο 36′. Ο Ζαμπά, μετά από προσωπική προσπάθεια, βρήκε τον Άκπομ στην περιοχή, αλλά του σουτ του τελευταία έδιωξε δύσκολα ο Μπάρκας. Η ΑΕΚ απάντησε στο 39′ με μια στημένη φάση και κεφαλιά του Τσιγκρίσκι που έδιωξε πάνω στη γραμμή ο Πασχαλάκης. Το γκολ τελικά ήρθε στο τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου. Ο Πέλκας πέρασε από δεξιά, σέντραρε στον Άκπομ και αυτός με ψαλιδάκι μέσα στη μικρή περιοχή έκανε το 1-0! Χωρίς αλλαγές για τις δυο ομάδες ξεκίνησε το δεύτερο μέρος. Ο Πέλκας έκανε ένα πλασέ στο 49′ που μπλόκαρε ο Μπάρκας, για να απαντήσει η ΑΕΚ στο 52′ με τετ α τετ του Πόνσε που εξουδετέρωσε ο Πασχαλάκης. Ενα λεπτό αργότερα ο Ζαμπά νικήθηκε από τον Μπάρκα σε νέο τετ α τετ. Ήταν φανερό ότι το παιχνίδι είχε ανοίξει, καθώς η ΑΕΚ έψαχνε την ισοφάριση και ο ΠΑΟΚ είχε περισσότερους χώρους στις αντεπιθέσεις του. Στο 65′, ο Λημνιός πέρασε στη θέση του Ζαμπά για να ενισχυθεί η ανασταλτική λειτουργία στη δεξιά πτέρυγα. Ο Χιμένεθ από την πλευρά του, έριξε στη μάχη Μπογέ και Γκάλο. Ο ΠΑΟΚ είχε κλείσει καλά τους χώρους του και δεν άφηνε την ΑΕΚ να φτάσει με ευκολία στην περιοχή του. Αντίθετα, αυτός ήταν που έκανε την πρώτη φάση μετά από περίπου 20 στείρα λεπτά, με σουτ του Μπίσεσβαρ στο 76′. Στο 81′ μπήκε ο Ολιβέιρα στη θέση του τραυματία Πέλκα. Λίγα λεπτά αργότερα, ο Πορτογάλος έβγαλε ωραία πάσα στον Άκπομ που νικήθηκε από τον Μπάρκα, αλλά και στον Κάνιας που έστειλε την μπάλα άουτ. Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το τέλος, το 1-0 παρέμεινε και ο ΠΑΟΚ στέφθηκε Κυπελλούχος Ελλάδας!