21 Φεβ 2019

Ο Ολυμπιακός...βλέπει προς τα κάτω

Κακός ο Ολυμπιακός στην Πόλη έχασε δίκαια από την Εφές με 75-65 σε αναμέτρηση για την 23η ημέρα της Euroleague και πλέον η τετράδα αποτελεί μακρινό όνειρο ενώ και η 5η θέση τείνει και αυτή να χαθεί οριστικά για τους ερυθρόλευκους. Αμυντικά ο Ολυμπιακός δεν τα πήγε άσχημα αφού μπορεί να δέχτηκε 75 αλλά μόχθησε αρκετά και πολλοί πόντοι των Τούρκων μπήκαν με "σκοτωμένα" και πολύ δύσκολα-τυχερά σουτ πάνω σε άμυνες.
Το πρόβλημα για τον Ολυμπιακό ήταν η επίθεση που εκτός του πρώτου δεκαλέπτου που έβαλε 22 πόντους, στα υπόλοιπα... αγκομαχούσε να φτάσει στους 15 (σ.σ. 2η περίοδο 13, 3η περίοδο 14 και 4η περίοδο 16). Ο Ολυμπιακός έκανε ένα καλό δεκάλεπτο από τα μέσα της πρώτης περιόδο ως τα μέσα της δεύτερης και προηγήθηκε ακόμα και με +8 όμως στο τελείωμα του πρώτου μισού κατάφερε να βρίσκεται πίσω στο σκορ με -1 και 36-35. Με τον Βασίλη Σπανούλη να βλέπει το ματς από το σπίτι του στην Αθήνα λόγω τραυματισμού, τον Γιώργο Πρίντεζη παρών-απών για τρία δεκάλεπτα στο ματς, τον Γκος να κάνει αβίαστα λάθη (5 σύνολο) και να μένει στους 7 πόντους και τον Στρέλνιεκς να "ξυπνάει" στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός δεν μπορούσε να τα βάλει με τους... πυραυλοκίνητους Τούρκους μόνο με Γουέμπερ (8 πόντοι) και Μιλουτίνοφ (12 πόντοι). Τέταρτη σερί ήττα για την ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ στην Euroleague και πλέον το ρεκόρ στο 12-11 που τον διατηρεί μεν στην 6η θέση αλλά με... τάση προς τα κάτω και όχι προς τα πάνω.