12 Ιαν 2019

Ο Παναθηναϊκός έχασε αλλά τουλάχιστον πάλεψε

Ο Παναθηναϊκός έκανε την καλύτερη εκτός έδρας εμφάνιση του αλλά γνώρισε την ήττα (79-68) από την Μπαρτσελόνα. Οι «πράσινοι» έδωσαν μεγάλη μάχη στη Βαρκελώνη και για σχεδόν 35 λεπτά διεκδικούσαν τη νίκη, ωστόσο στο φινάλε δεν άντεξε καθώς κυνηγούσε σχεδόν σε όλο τον αγώνα. Οι παίκτες του Πιτίνο πλήρωσαν το γεγονός ότι έχασαν τη μάχη των ριμπάουντ
και ουσιαστικά δεν είχαν αντίδοτο στον Κέβιν Σεραφέν, ο οποίος έκανε μεγάλη ζημιά μέσα στο «ζωγραφιστό». Πιστοί στο δόγμα Πιτίνο, οι «πράσινοι» έβγαλαν ενέργεια στο παρκέ αλλά μετά το αρχικό 6-0 (με 2/2 τρίποντα), πλήρωσαν το γεγονός ότι ξεκίνησαν τον αγώνα με 0/6 δίποντα. Οι «μπλαουγκράνα» έκαναν σερί 10-0 και με τον Ερτέλ να είναι ασταμάτητος πήραν τον έλεγχο. Ο Γάλλος γκαρντ σημείωσε 14 πόντους (4/4διπ., 1/2τρ., 3/3βολ.) στο πρώτο ημίχρονο, όπου οι γηπεδούχοι έφτασαν ως το +9 (23-14), μετά από επιμέρους 10-1. Σε εκείνο το σημείο του αγώνα το «τριφύλλι» έμεινε για ένα πεντάλεπτο δίχως να σημειώσει καλάθι! Ο Πιτίνο βλέποντας να μην λειτουργεί τίποτα στην επίθεση έκανε απανωτές αλλαγές και τελικά βρήκε τον τρόπο ώστε η ομάδα του να αντιδράσει και να επιτεθεί στοχευμένα στο αντίπαλο καλάθι. Ο Μήτογλου έκανε εξαιρετική δουλειά και στις δύο άκρες του παρκέ, ενώ ο Παπαπέτρου πέτυχε μαζεμένους πόντους στη δεύτερη περίοδο (10π. με 3/4 δίποντα). Κάπως έτσι ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε σε 34-34, μολονότι για ακόμη ένα παιχνίδι οι βολές αποτέλεσαν «πληγή» (4/9 στο πρώτο μέρος), την ώρα που η Μπάρτσα είχε 7/8! Οι παίκτες του Πιτίνο μπήκαν δυνατά και στην επανάληψη, όπου κράτησαν τους γηπεδούχους δίχως πόντο για 3,5 λεπτά. Ο Παναθηναϊκός πέρασε για πρώτη φορά μπροστά μετά το 3ο λεπτό (και το 4-6) και προηγήθηκε με 40-37 (22’) αλλά κάπου εκεί ένα «νεκρό» διάστημα, έδωσε την ευκαιρία στους Καταλανούς να τρέξουν σερί 14-0! Οι γηπεδούχοι πέτυχαν τρία τρίποντα και με τον Σεραφέν να κάνει μεγάλη ζημιά στο «ζωγραφιστό» ξέφυγαν με 53-42! Οι «πράσινοι», όμως, δεν το έβαλαν κάτω και μολονότι έδειχναν να μην έχουν αντίδοτο για την αντιμετώπιση του Γάλλου σέντερ «ροκάνισαν» τη διαφορά. Μάλιστα, με επιμέρους 14-3, ισοφάρισαν στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου σε 56-56!  Ο Σεραφέν κυριάρχησε στο «ζωγραφιστό» και με τα 6 επιθετικά ριμπάουντ που πήρε έδωσε παραπάνω επιθέσεις στην Μπαρτσελόνα, την ώρα που η κούραση δεν επέτρεψε στους παίκτες του Παναθηναϊκού να έχουν «καθαρό» μυαλό στο φινάλε. Είναι χαρακτηριστικό ότι το σκορ ήταν 62-61 στο 34ο λεπτό αλλά η Μπάρτσα με τρίποντο «μαχαιριά» ολοκλήρωσε επιμέρους 13-4 και ξέφυγε με 75-65. Κάπου εκεί όλα τελείωσαν με τους «μπλαουγκράνα» να φτάνουν το επιμέρους στο 17-7 και πανηγύρισε την πέμπτη συνεχόμενη νίκη τους.