31 Ιαν 2019

Τραγικός ο Ολυμπιακός έχασε από τα...αποδυτήρια

Τη χειρότερή του φετινή εμφάνιση πραγματοποίησε ο Ολυμπιακός στο σημαντικότερο ματς της σεζόν και έχασε απολύτως φυσιολογικά στο ΣΕΦ από μια ανώτερη Μπαρτσελόνα με 55-76 για την 21η αγωνιστική της Euroleague. Οι ερυθρόλευκοι έχασαν απο τα... αποδυτήρια το παιχνίδι καθώς "ξέχασαν" να κατέβουν στο παρκέ στο πρώτο δεκάλεπτο όπου το ταμπλό έγραψε 6-27.
Με επιμέρους 22-11 στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός έδειξε... σημάδια αντίδρασης και έκλεισε το ημίχρονο στο -10 με 28-38 αλλά ως εκεί. Οι ερυθρόλευκοι έχοντας πολλούς παίκτες να υστερούν επιθετικά και δη τους Σπανούλη και Γκος που ήταν πολύ άστοχοι αλλά και τον Πρίντεζη σε μια κάκιστη βραδιά καθώς δεν ήταν καλός στο σκοράρισμα αλλά και αμυντικά ήταν ακόμα χειρότερος αφού ο Σίγκλετον έκανε... πάρτι με 6 τρίποντα, δεν μπορούσαν να κοιτάξουν στα μάτια τους Καταλανούς μόνο με Μιλουτίνοφ και λίγο από Στρέλνιεκς. Η τρίτη περίοδος έληξε 43-55 και ενώ θα περίμενε κανείς ο Ολυμπιακός να τα δώσει όλα στο τέταρτο δεκάλεπτο να σώσει τουλάχιστον το +9 της διαφοράς που είχε από τη νίκη του στη Βαρκελώνη, βρέθηκε ακόμα και στο -22 για να κάτσει τελικά η... μπίλια στο 55-76. O Oλυμπιακός τελείωσε το ματς με το θλιβερό 4/23 (17.4%) στα τρίποντα και με μόλις δύο παίκτες να φτάνουν σε διψήφιο αριθμό πόντων και πιο συγκεκριμένα τους Γιάνις Στρέλνιεκς και Νίκολα Μιλουτίνοφ (8 ριμπάουντ) οι οποίοι σημείωσαν από 13. Ο Ολυμπιακός χάνοντας και τη διαφορά της νίκης του στη Βαρκελώνη έπεσε στο 12-9 βρίσκεται πλέον στην 6η θέση, μένοντας πίσω από τη Μπάρτσα (12-9) η οποία υπερτερεί στην ισοβαθμία και η υπόθεση 4άδα γίνεται πλέον πολύ δύσκολη, με την Εφές να παραμένει στο 13-7 και να φαντάζει το ακλόνητο φαβορί.