16 Δεκ 2018

"Καθάρισε" την Λαμία χωρίς να...ιδρώσει

Χωρίς να χρειαστεί να πατήσει... γκάζι ο Ολυμπιακός, λίγα εικοσιτετράωρα μετά το έπος με τη Μίλαν, καθάρισε άνετα τη Λαμία στο Καραϊσκάκη για την 14η ημέρα της Super League με 3-0 χάρη σε τέρματα των Γκερέρο, Φορτούνη και Ελαμπντελαουί και ανέβηκε στη 2η θέση της βαθμολογίας αφού ο Ατρόμητος έχασε από τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ.
Μια καλή εμφάνιση για μια ώρα αγώνα για τους Πειραιώτες που "κλείδωσαν" το ματς με την έναρξη του δευτέρου μέρους και μετά κατέβασαν εντελώς... ταχύτητα προσπαθώντας παράλληλα και να ξεκουραστούν ενόψει της δύσκολης συνέχειας. Οι ερυθρόλευκοι είχαν τον έλεγχο από την αρχή του αγώνα, δυσκολεύονταν όμως να κάνουν φάσεις στα καρέ των φιλοξενούμενων και ευτύχησαν να κάνουν το 1-0 στο 32' με τον Γκερέρο μετά από εξαιρετικό συνδυασμό Νάτχο-Φορτούνη, ενώ στο 17' ο ρέφερι αρνήθηκε μαρς πέναλτι στον Ομάρ. Με το ξεκίνημα του δευτέρου μέρους ο Φετφατζίδης στο 46' και ο Νορβηγός μπακ στο 51' έγραψαν με συνοπτικές διαδικασίες το 3-0 και εκεί το ματς τελείωσε. Ένα σουτ του Φορτούνη στο 60' και ένα του Δημούτσου στο 65' ήταν ό,τι καλύτερο είχαν να δείξουν οι δύο ομάδες στο τελευταίο ημίωρο του αγώνα που είχε εντελώς διαδικαστικό χαρακτήρα και μια φάση στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων για τον Ολυμπιακό με το Νάτχο να πλασάρει λίγο άουτ.