13 Δεκ 2018

Ο Ολυμπιακός έδειξε χαρακτήρα και πήρε μεγάλη νίκη

Ο Ολυμπιακός βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο, όμως έδειξε χαρακτήρα στο τέλος, είχε έναν «καυτό» Τουπάν και πήρε τελικά τη νίκη απέναντι στην Εφές, με τους Πειραιώτες να κοιτάζουν και πάλι την πρώτη τετράδα. Οι Πειραιώτες παρά το εξαιρετικό τους ξεκίνημα, στο τελευταίο δεκάλεπτο βρέθηκαν πίσω ακόμα και με 7 πόντους.
Παρόλα αυτά στο τέλος οι παίκτες του Ντέιβιντ Μπλατ βρήκαν μεγάλα σουτ, έβγαλαν άμυνες και έφτασαν στη νίκη, που τους φέρνει ακόμα πιο ψηλά στην βαθμολογία, αλλά και τους ανεβάζει το ηθικό ενόψει της «διαβολοβδομάδας». Το ξεκίνημα του Ολυμπιακός ήταν καταπληκτικό. Οι Πειραιώτες είχαν τον απόλυτο έλεγχο και πέρασαν πολύ την μπάλα σε Πρίντεζη και Μιλουτίνοφ, με τους δύο ψηλούς να βάζουν δύσκολα στους Τούρκους. Οι Πειραιώτες έφτασαν ακόμα και στο +15 (23-8), με την Εφές να μειώνει στο τελικό 25-12. Η Εφές… ξύπνησε στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου και με ένα επιμέρους 2-12 έκανε το σκορ 27-24 (13’). Σε εκείνο το σημείο οι Πειραιώτες βρήκαν και πάλι λύσεις, όμως οι Τούρκοι με όπλο τα τρίποντα παρέμειναν κοντά (43-41 19’). Ο Ολυμπιακός με ένα μικρό 5-0 ξέφυγαν, όμως ένα τρίποντο του Μίτσιτς και ένα δίποντο του Λάρκιν στην εκπνοή διαμόρφωσαν το 48-46 του ημιχρόνου. Ο Λάρκιν πήρε το… όπλο του στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου και με συνεχόμενους πόντους έβαλε μπροστά την Εφές με 50-53 (22’). Η Εφές έκανε σπουδαία δουλειά και με τον Μίτσιτς βρέθηκε στο +6, όμως δύο τρίποντα από ΛεΝτέι και Παπανικολάου έκαναν το σκορ 65-65. Παρόλα αυτά ο Σέρβος των «μπλε» ήταν και πάλι εκεί, κάνοντας το 65-68 του δεκαλέπτου. Για ακόμα μια φορά ο Λάρκιν έπιασε… κοιμώμενη την άμυνα του Ολυμπιακού, με το σκορ να πηγαίνει γρήγορα στο  66-73. Η αντίδραση των Πειραιωτών ήταν άμεση. Σπανούλης και Πρίντεζης μείωσαν με 5 σερί πόντους, ενώ ο Τουπάν με τρίποντο έφερε και πάλι σε ρόλο οδηγού τους «Ερυθρόλευκους», με 74-73 στο 33’. Ο Γάλλος συνέχισε να «πυροβολάει» (79-77 36’), όμως ο Μίτσιτς με ένα ασύλληπτο κάρφωμα έφερε και πάλι το παιχνίδι στο μηδέν (79-79). Τουπάν και ΛεΝτέι έκαναν το 83-79 (38’), με την Εφές να μειώνει με μια βολή του Σιμόν. Ο Στρέλνιεκς έστειλε τον Ολυμπιακό στο +5 με δύο βολές στο 18’’ (85-80) με την Εφές να μένει πλέον από χρόνο και δυνάμεις. 88-81 τελικό σκορ και μεγάλη νίκη για τον Ολυμπιακό.