16 Αυγ 2018

Η Ατλέτικο "γλέντησε" την Ρεάλ και κατέκτησε το Super Cup

Η Ατλέτικο κέρδισε τη Ρεάλ με 4-2 στην παράταση και πήρε το Ευρωπαϊκό Σούπερ Καπ. Σούπερ ανατροπή για τους «ροχιμπλάνκος» κόντρα στη «βασίλισσα που έδωσε το πρώτο της επίσημο ματς χωρίς τον Κριστιάνο στη σύνθεσή της και με τον Χουλέν Λοπετέγι στον πάγκο. Ιδανικό το ξεκίνημα για την Ατλέτικο καθώς στο πρώτο μόλις λεπτό, ο Ντιέγκο Κόστα κατέβασε όμορφα με το κεφάλι, μπήκε από δεξιά στην περιοχή και με φοβερό πλασέ έκανε το 0-1.
Στο 17ο λεπτό ο Όμπλακ έβγαλε δύσκολα το όμορφο τακουνάκι του Ασένσιο και στο 26’ ο Μπέιλ έκανε την κούρσα και το γύρισμα και ο Μπενζεμά με κεφαλιά έγραψε το 1-1. Στην επανάληψη η «βασίλισσα» μπήκε πιο δυνατά ακόμη και στο 62’ κέρδισε πέναλτι γα χέρι του Χουανφράν, με τον Ράμος να κάνει το 2-1 από τα 11 μέτρα. Στο 71’ τα σουτ των Βαράν και Μόντριτς κόντραραν σε σώματα και στο 80’ μετά από διαδοχικά λάθη στην άμυνα της Ρεάλ, ο Κορέα έδωσε για τον  Κόστα που σε κενή εστία έκανε το 2-2. Στην παράταση η Ατλέτικο ήταν πολύ ανώτερη και  στο 100’ ο Σαούλ με φοβερό μονοκόμματο σουτ έκανε το 2-3 ενώ στο 104’ οι «ροχιμπλάνκος» έφυγαν στην κόντρα και ο Κόκε τελείωσε ιδανικά τη φάση για το 2-4. Το δεύτερο ημίχρονο της παράτασης ήταν μάλλον διαδικαστικό με το τελευταίο σφύριγμα του Πολωνού ρέφερι να αποτελεί το έναυσμα για να αρχίσουν οι πανηγυρισμοί στις γειτονιές της Σαν Μπλας της Μαδρίτης.