26 Ιουλ 2018

Όταν "ξύπνησε" έγινε...Ατρόμητος

Ο Ατρόμητος αν και βρέθηκε πίσω με 4-0, τελικά μείωσε λίγο πριν το τέλος σε 4-3 και έτσι η υπόθεση πρόκριση στην επόμενη φάση του Europa League, παραμένει «ανοιχτή». Η Μπρεστ ήταν αυτή που ξάφνιασε τον Ατρόμητο, καθώς με κοντινό πλασέ του Νόγιοκ κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 5ο λεπτό. Ενώ, 7 λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι, το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Σαβίτσκι στο 13ο λεπτό. Στη συνέχεια, ο Ατρόμητος δεν μπορούσε να κρατήσει την μπάλα και η Μπρεστ ήταν φωτιά στις αντεπιθέσεις.
Οι Περιστεριώτες είχαν την πρώτη τους καλή στιγμή στο 26΄ σε μια αντεπίθεση, με τον Βασιλακάκη να πασάρει στον Γιαννούλη αλλά το σουτ του τελευταίου ήταν απελπιστικά άστοχο. Στο 37΄ ο Μπρούνο είχε καλή ευκαιρία για να μειώσει όταν έφυγε από τη δεξιά πλευρά αλλά αντί να προχωρήσει κι άλλο, προτίμησε να πλασάρει από μακριά τον Παβλιουτσένκο και έστειλε εκτός τη μπάλα. Το 2-0 ήταν το αποτέλεσμα που έστειλε τις δυο ομάδες στα αποδυτήρια.  Στην επανάληψη, η Μπρεστ ήταν αυτή που είχε ευκαιρία στο ξεκίνημα, με τον Μίρκοβιτς να διώχνει δύσκολα σε κόρνερ την προσπάθεια του Οκουτσούκου. Στο 55΄ ήταν η σειρά του Κάργα να απειλήσει την άμυνα του Ατρομήτου με την κεφαλιά του να περνά λίγο πάνω από τα δοκάρια του Μίρκοβιτς, έπειτα από εκτέλεση φάουλ. Η Μπρεστ έφτασε στο 3-0 στο 60΄ με τον καλύτερο παίκτης της τον Σαβίτσκι, ο οποίος σε ένα γύρισμα μέσα στην περιοχή από τα δεξιά, πλάσαρε εύστοχα από το ύψος του πέναλτι. Ο Ατρόμητος έκανε ακόμα ένα εύκολο λάθος που πλήρωσε, αφού οι γηπεδούχοι με πλασέ έκαναν το ο 4-0 στο 70΄με τον Σαβίτσκι. Ο Ατρόμητος στο 73΄ μείωσε σε 4-1 με τον Μανούσο να εκμεταλλεύται το λάθος του Παβλιουτσένκο και να στέλνει με πλασέ την μπάλα σε κενή εστία. Το ματς άλλαξε εικόνα, όταν ο Γιαννούλης έβγαλε μια σέντρα, ο Μούγιακιτς έπιασε την κεφαλιά, η μπάλα κόντραρε στον Βερέτιλο και κατέληξε στα δίχτυα της ομάδας του για το 4-2. Οι φιλοξενούμενοι δεν σταμάτησαν εκεί, αφού στο 88΄ο Κουλούρης με ένα εκπληκτικό σουτ έξω από την περιοχή έστειλε την μπάλα στο παραθυράκι του Παβλιουτσένκο για το 4-3. Αυτό, ήταν και το τελικό αποτέλεσμα, που αφήνει ανοιχτή την υπόθεση πρόκριση.